YADER’den Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’a Ziyaret

  0
  352

  Adıyaman İnsani Yardım Derneği (YADER) Başkanı ve İHH Gönüllüsü Fadıl Akkuş, yeni yönetimiyle birlikte Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’ı ziyaret ederek, YADER’in çalışmaları hakkında bilgi verdi.
  Ziyaret esnasında İHH’nın ülke genelindeki ve dışında yurt dışındaki çalışmalarından bahseden Adıyaman İnsani Yardım Vakfı Başkanı Fadıl Akkuş, İHH’nın alan elle veren eli buluşturan bir sivil toplum örgütü olduğuna dikkat çekti.
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nın İslam İşbirliği Teşkilatı’na danışman statüsünün resmen onaylandığını söyleyen YADER Başkanı ve İHH Gönüllüsü Fadıl Akkuş, “BM danışmanlık statüsünden sonra İslam İşbirliği Teşkilatı’nın da böyle bir statü vermiş olması, uluslararası alanda İHH’ya olan güven ve saygıyı göstermiş oldu. İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliği, 9-11 Aralık 2013 tarihinde Gine Cumhuriyeti Conakry’de düzenlenen Dışişleri Bakanları İİT Konseyi (CFM) 40. Oturumunda 12/40-ORG sayılı kararla, Türkiye’de İHH İnsani Yardım Vakfı ve üye İİT ülkeleri yardım kuruluşları ile birlikte 12 insani yardım kuruluşuna Müslüman toplumlardaki yapılan yardımlar için İİT danışman statüsü verildi. İnsani İşler Bölümü (ICHAD) danışman statüsü elde etmek için kendi talebinin onaylanmasından dolayı memnuniyet duyduğunu bildirdi. İnsani İşler Bölümü (ICHAD) kendi işlerini düzenlemek için İİT şemsiyesi altında danışman statüsü verilen kuruluşların insani çalışmalarını kolaylaştırmak için kısa bir toplantı planlayarak bir yol haritası çıkartılmasını ön görüyor. İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliği, bu durumu etkinliğini arttırmak için büyük bir fırtsa olarak görüyor. Danışmanlık statüsü alan kuruluşlar, İslam ülkeleri ve dünyanın farklı bölgelerindeki afetlerde yardım faaliyetlerinde önemli roller oynayacaklar. İHH’nın BM’deki danışmanlık statüsünden sonra ikinci bir uluslararası örgüt olarak İİT’de böyle bir prestijli bir statü kazanmış olması, Türkiye’deki hayırseverlerin uluslararası çapta yürüttükleri çalışmalara da büyük katkı sağlayacaktır. Bu son adım ile İHH’yı tüm karalama girişimlerine rağmen uluslararası aktörler vakfımızın insani yardımlardaki önemli konumunu bir kez daha tescil etmiş oldu” şeklinde konuştu.
  Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ise YADER’in yeni yönetimin ziyaretinden dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, başarılar diledi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz