Toma’nın Ezdiği Polisler Hastanelere Kaldırıldı

  0
  67

  Adıyaman’da Kobani halkına destek için başlatılan fakat sonra olayların çıktığı gösterilerde, göstericilere müdahale eden polislerden 18’i TOMA’nın altında kalarak yaralandı. 
  Göstericilerin AK Parti binasını ve polisleri taşlamasıyla başlayan olaylar saatlerce sürdü. Çeşitli işyeri ve bankaların camını kıran ve çevreye zarar veren göstericiler Karapınar Caddesi’ne trafiğe kapattı. Lastikler yakılarak yola barikat kuran göstericiler, polisin caddeye girmesine izin vermedi. 
  Polise taş atan göstericilerin gösterileri saatler sürdü. Göstericilere müdahale eden İHD Başkanı Osman Süzen ve beraberindeki heyet göstericileri durduracaklarını söylediler. Süzen ve beraberindeki heyeti dinlemeyen göstericiler polise taş atmaya devam etti. 
  Özel Hareket ve Çevik Kuvvet polislerinin yanı sıra Jandarma Özel Hareket Timlerinin de destek verdiği müdahale esnasında, TOMA’nın aniden geri geri gelmesi üzerine arkasında bulunan polisleri ezerek yaraladı. TOMA’nın arkasında bulunan polislerden 18’i hafif şekilde yaralandı. Gösterilerde bir gazeteci ayağından, bir gazeteci ise kafasından atılan taşlar nedeniyle yaralandı. 
  Saat 00.30’u gösterdiğinde göstericiler eylemlerine ara verdi. Polislerde bu süre zarfında geri çekilerek beklemeye başladı. BDP’li bir heyet polislerin yanına giderek gösterileri durduracaklarını belirterek, polisin müdahaleden vazgeçmesini istedi. Polis müdürü göstericilerin evlerine gitmeleri halinde müdahale olmayacağını ve göz altı yapılmayacağını söyledi. 
  Polis ve jandarma ekiplerinin bulunduğu bölgeye Vali Mahmut Demirtaş gelerek Emniyet Müdürü Fikret Salmaner ve jandarma özel hareket timi komutanından bilgi aldı. 
  Gazetecilere açıklamada bulunan Vali Mahmut Demirtaş, yaralanan gazetecilere geçmiş olsun temennisinde bulunarak, bu tür olayların Adıyaman’a yakışmadığını söyledi.
  Vali Demirtaş, yaşanan olaylardan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, provakatif eylemlere dikkat çekti.

  AW211046

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz