Süryani Cemaatinden Vali Mahmut Demirtaş’a Ziyaret

  0
  91

  Adıyaman’da ki Mor Petrus ve Mor Pavlus Kilisesinde her sene geleneksel olarak yapılan anma günü etkinliğine katılmak üzere Adıyaman’a gelen Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri ve Patrik Vekili Yusuf Çetin, Vali Mahmut Demirtaş’ı ziyaret etti. 
  İstanbul, Ankara Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri ve Patrik Vekili Yusuf Çetin öncülüğündeki Süryani Cemaati temsilcileri Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’a nezaket ziyaretinde bulundu. Mor Griğoryos Melki Ürek ve Süryani Cemaati temsilcileri ile birlikte Vali Mahmut Demirtaş’ı makamında ziyaret eden Metropolit Filüksinos Yusuf Çetin, gösterdiği yakın ilgi ve alakadan dolayı Vali Mahmut Demirtaş’a teşekkür etti.
  Yusuf Çetin, “Süryani Cemaatimiz yüzyıllardır Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin sağladığı hoşgörü ortamında birlik, beraberlik ve huzur içerisinde bu topraklarda yaşamaktadır. Bugün, Süryani Cemaati olarak kilisemizde her sene geleneksel olarak düzenlenen etkinliğe katılmak üzere Adıyaman’a gelerek Sayın Valimizi ziyaret ettik. Bu ziyaretimizle sayın Valimize Süryani cemaatinin iyi duygularını ve ülkemize olan bağlılıklarını dile getirdik. Göstermiş olduğu yakın ilgi ve alakadan dolayı sayın Valimize çok teşekkür ediyorum” dedi.
  Süryani Cemaatinin ziyaretinden memnuniyet duyan Vali Mahmut Demirtaş ise, Adıyaman’ın tarihsel süreç içerisinde bugüne kadar birçok medeniyete harman olduğunu, farklı dinlerin, farklı dillerin ve farklı etnik kökenlerin bir mozaiği olduğunu belirtti.
  Vali Demirtaş, “İlimizin en önemli özelliği hoşgörü ve diyalog anlayışının binlerce yıldır bu topraklarda yaşanmasıdır. Adıyaman, Güneydoğunun en huzurlu ilidir. Tarihsel süreç içerisinde bugüne kadar birçok kültürün eşsiz hoş görüsüne ve insanlık tarihinin Doğu-Batı medeniyetlerini birleştirme uğraşısına tanıklık etmiştir. Bu bereketli topraklarda insanlarımız yüzyıllardır dil, din ve ırk ayrımı yapılmadan birlik ve beraberlik içerisinde kardeşçe yaşamayı bilmiştir. Süryani vatandaşlarımıza farklı dil ve inanç noktasında asla ayrım yapmıyoruz. Onları şehrimizin bir zenginliği olarak görüyoruz. Devletimizin ve ülkemizin Hukuk Devleti olmasının sağladığı özgür ve hoşgörü ortamı ile ilimizde Süryani Cemaatinin hiçbir sorunu bulunmadığını, bu durumun sayın Metropolit tarafından ifade edilmesinden de ayrıca memnuniyet duydum” dedi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz