Ramazan Sofrası Şova Dönüşmesin

  0
  95

  Ramazan ayına sayılı günler kala fakiri fukarası bol olan Adıyaman’da bir tabak sıcak yemeğe muhtaç olan ihtiyaç sahiplerinin unutulmaması temenni ediliyor.

  Mübarek üç ayların akabinde idrak edeceğimiz onbir ayın sultanı Ramazan ayına sayılı günler kaldı. Yardımlaşma ve dayanışmanın arttığı, zenginin fakiri gözettiği bu aylarda gösterişli iftar yemekleri, zenginin zengini ağırladığı ve israfın baş gösterdiği sofralardan ziyade fakiri çok olan şehirde ihtiyaç sahiplerinin unutulmamasını isteyen vatandaşlar, yapılan yardımlarında kamuoyunda ifşa edilerek, yardım yapılan vatandaş ve ailelerinde rencide edilmemesi gerektiğine dikkat çektiler.

  Ramazan ayının faziletlerinden olan muhtaçlara yardım ve yardıma ihtiyacı olanlarla iftar açmanın önemine değinen vatandaşlar; “Mübarek Ramazan ayına sayılı günler kaldı. Bu güzel ayda iyilik ve yardım bu ayın faziletlerinden. İlimiz bu anlamda örnek gösterilebilecek illerden bir tanesi. Bu güzelliği inşallah bu Ramazan’da da görürüz. Fakiri fukarası çok olan bir memlekette yaşıyoruz. Maddi anlamda bağımsızlığı olan hayırseverlerimiz fakirleri unutmasın. Sadaka ve yardımlaşma kültürümüz bize Osmanlı’dan miras kalmıştır. Bu miras doğrultusunda yapılan yardımlarda ‘alan el veren eli’ görmemeli, yapılan yardımlar kamuoyuna ifşa edilerek yardım yapılan vatandaşta rencide edilmemeli. Bu güzellikler doğrultusunda inşallah zenginin fakiri gözettiği, verilen fitre ve zekâtlarla fakirlerinin yüzünün bir nebze güldüğü güzel bir Ramazan ayı geçireceğiz”

  İFTAR SOFRALARI İSRAF SOFRASI OLMASIN

  Çeşit çeşit ikramlarla göz kamaştırıcı iftar sofralarına son verilmesini isteyen vatandaşlar, çağrıda bulunarak; “Her Ramazan ayında deyim yerindeyse sofrada bir kuş sütü eksik olmayacak cinsten iftar yemekleri düzenlendiğini görüyoruz. Bu Allah nazarında çok yanlıştır. Cenab-ı Allah ‘Yiyiniz, içiniz ama israf etmeyiz’ buyurmuştur. Hali vakti yerinde olan zenginlerimiz bunun yerine birkaç fakiri sofrasına konuk edip doyurması Allah nazarında daha makbuldür. Bunun tersi yapılırsa Allah’ın rızasından uzak bir ortam olur. İsraftan kaçınarak fakirler gözetilmeli. İftar sofralarımızda israftan uzak kalınmalı, sade olunmalı. Zenginin çağrıldığı yere, fakirler de çağrılmalı. Hatta çoğunlukla fakir ve yetimler çağrılmalı. Unutulmamalı ki sahip olduğumuz şeyler paylaştıkça artacaktır” dediler.

   

   

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz