Perre Antik Kent’te Bakanlık Yetkilileri Çalışma Yaptı

  0
  81

  Kommagene Uygarlığının ayakta kalan tek yerleşim birimi olan Perre Antik Kent’in üzerine kurulan Örenli Mahallesindeki kamulaştırma çalışmalarıyla ilgili Bakanlık yetkilileri çalışma yaptı.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü’nden uzman ekip Adıyaman’a gelerek Perre Antik Kent üzerindeki Örenli mahallesindeki taşınmazlarla ilgili çalışma yaptı.

  Adıyaman Müze Müdürü Arkeolog Fehmi Eraslan başkanlığındaki Ön Değer Tespit Komisyonu değer tespitini tamamlamasının ardından Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü’nden 2 kişi 3 gün boyunca çalışma yaptı.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın talimatı ile üç gün boyunca çalışma yaparak rapor hazırlayan uzmanlar, bu raporlarını ilgili makamlara sundu. Bakanlığın bu rapor doğrultusunda birinci öncelikli yerleri kamulaştırması bekleniyor.

  Perre Antik Kent üzerindeki Örenli Mahallesi’nin 750 dönümlük alanı üzerindeki 197 taşınmazın öncelik sırasına göre kamulaştırılması bekleniyor. Yaklaşık 50 milyon TL’yi bulan kamulaştırma kapsamında yıkılan ve yıkılmak üzere olan birinci ve acil öncelikli olan 31 adet kargir yapılar için yaklaşık 10 milyon TL, ikinci öncelikli 67 adet betonarme yapılar için 15 milyon, üçüncü öncelikli 99 adet tarla, bağ ve bahçeler için 25 milyon TL kamulaştırma bedelinin çıkacağı belirtiliyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz