Özöncel, Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Demektir

  0
  64

  Adıyaman Yeşilay Cemiyeti Şube Başkanı Hakan Özöncel, “Aile yapısının sağlamlığı ülkemizi gelecekte her noktada muktedir kılacaktır” dedi. 
  Sağlıklı nesiller ile alakalı bir açıklama yapan Adıyaman Yeşilay Cemiyeti Şube Başkanı Hakan Özöncel, “Dünyadaki tüm insanların en büyük hedefi mutlu, sağlıklı ve başarılı çocuklar yetiştirmektir. Her gün her şeyin büyük bir hızla değiştiği bir dönemde bunu yapabilmek için bireylerin bedensel, eğitsel ve psikolojik gelişimlerini yakından ilgilendiren tüm etkenlerin, bu hızlı değişim ile ilgili bilgilerini güncellemeleri gerekir ki çocuklarının gelişimine sağlıklı destek verebilsinler. Özellikle de insan yaşamını en yakından ilgilendiren konulardaki gelişimlerin anne ve babalar tarafından takip edilmesi, her anlamda sağlıklı bireyler yetiştirilmesine katkı sağlayacaktır. Bireylerin gelişimine baktığımızda gelişimlerinin temel unsurlarından birini oluşturan şeyin beslenme olduğunu görmemek mümkün değildir. Bugün gıda sektörüne baktığımızda; her gün yüzlerce çeşit yiyeceğin üretim yelpazesine eklendiği bir sektörle karşılaşırız ki bunun anlamı, -iyi tanınmaması halinde-, insanların, yaşamlarını ciddi bir şekilde tehdit eden besinlerin bağımlısı olma ihtimalleridir. Ki bu durumda da önlem alınmadığı takdirde ortalama yaşam süresini kısaltmak gibi bir insanlık suçu işlemiş oluruz. İnsanoğlunun devamlılığını sağlamak ve sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmelerine yardımcı olmak tüm erişkinlerin görevidir. Belki bu sorumluluğun derecesi ve şekli bireylerin toplumsal rollerine göre değişebilir ancak elde edilecek olumlu sonuç herkesi eşit şekilde etkileyecektir. Sağlıklı bir toplum mutlu ve üretken bir toplum olacaktır” dedi.
  Aile içerisinde sağlıklı iletişimin toplum olarak kenetlenmemizi sağlayacak en önemli unsur olduğunu kaydeden Özöncel, “İletişim çağında toplum olarak iletişimsizliğin zirvesine doğru yol alıyoruz. Bireylerin teknoloji bağımlılığıyla birbirlerinden uzaklaştığı ne yazık ki acı bir gerçektir. Bireysel yalnızlık insanımızı bağımlılıkların kucağına itmektedir. Aile içerisinde bireylerin birbirleri ile kaliteli zaman paylaşımı özümüzü teşkil eden milli ve manevi duyguları üst seviyeye çekeceği bir hakikattir. Gözlerimiz sevdiklerimizin gözlerine baktığı sürece bağlarımız sağlamlaşır. Telefon, bilgisayar ya da televizyon ekranına baktığımız zaman değil” diye konuştu.
  Özöncel, “Kısacası, bu hızlı değişimlere karşı daha sağlıklı nasıl ayakta kalacağımızı bilmek daha sağlıklı gelecek nesiller yetiştirebilmek için her alandaki yenilikleri çok iyi takip etmek ve öğrenmeyi bir yaşam boyu sürdürebilen bilinçli bireyler olmak herkes için bir vatandaşlık borcudur” şeklinde konuştu.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz