MÜSİAD, 17 Aralık Operasyonunu Yorumladı

  0
  383

  Müstakil İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adıyaman Şube Başkanı Şerif Yıldırım, 17 Aralık’ta, ‘ekonomik’ kaostan ‘siyasi’ kaos oluşturulmak istendiğini ifade etti.
  MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Şerif Yıldırım, 17 Aralık olaylarının başlıca ekonomiye, bazı kurum ve kuruluşların yanında gayri menkul geliştirme kurumlarına da zarar verdiğini kaydetti. Yıldırım, şunları söyledi:
  “Ekonomik kalkınmayı desteklemek, hukuk devletini güçlendirmek her kurumun görevi olduğu gibi, sivil toplum kuruluşlarının da ekonomik ve siyasi denge açısından kurumsal olarak özen göstermesi gerekmektedir. 17 Aralık ekonomik bir kaosla birlikte siyasi bir kaos meydana getirilmek üzere, ülkemizi uluslararası kamuoyu önünde perişan ve istikrarsızlığa mahkum ettirilerek devletimizi yıpratmaya, ülkede kriz zemini oluşturmaya yönelik hazırlanan bir senaryo olarak görülmektedir. Özellikle finansal piyasalarda meydana gelen ciddi kayıplarla birlikte, yapılacak olan yatırımlar sabote edilmek istenmiştir. Küçük ve orta ölçekli yatırımcı açısından da risk meydana gelmiştir. Ulusal ve uluslararası kamuoyuna yansıtılan bu eş zamanlı görüntüler, itina ile inşa edilen istikrar ve güvene zarar vermiştir. İleri teknoloji alanlarına yatırım yapılabilmesi için güven ve istikrarın teminine bağlı olarak 17 Aralık sürecinin restore edilerek yabancı yatırımcının gelmesini yeniden sağlamak gerekmektedir. Gelişmekte olan ülkemizde siyasi risk meydana getirerek ekonomiye zarar verilmek istenmektedir. Dar gelirli kesimlerin yaşam standartlarını olumsuz etkilemeye kimsenin hakkı olmamalıdır. Mikro ekonomik büyümeyi daraltan ve kısıtlayan stratejilerden uzak durmak gerekmektedir. Diğer taraftan siyasi risk algısı nedeniyle meydana gelen doğalgaz, akaryakıt, elektrik, ulaşım ve gıdaya kadar uzanan yelpazede piyasada artışları zorlayan özellikle dar gelirli kesimlerin yaşamlarını etkileyen senaryolardan uzak durmamız gerekmektedir. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruma aynı zamanda toplumun refahına katkı sağlayan, ekonomik varlıklara güven ve istikrar ortamı sağlayarak güven ortamının korunmasına katkı sağlamak her ferdin görevi olduğu gibi tüm kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşlarının da katkı sağlamaları gerekmektedir.”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz