Milletvekili Metiner: “Kürtlere Bütün Haklarını Verdik”

  0
  108

  AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, ‘Çözüm Süreci’ ve ‘Alevi Açılımı’ konusunda yaptığı açıklamada, Kürtler’e bütün haklarını verdiklerini söyledi. 
  Partisinin 5. Adıyaman Merkez İlçe Kongresinde partililere hitap eden Milletvekili Mehmet Metiner, ülke gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Alevi ve Kürt vatandaşları AK Parti’ye davet eden Mehmet Metiner, PKK ile pazarlık yapılmadığını ve ülkede ‘Kürt meselesi’ diye bir meselenin kalmadığını vurguladı.
  “KÜRTLERE VERİLMESİ GEREKENLERİ BÜTÜN HAKLARI VERDİK”
  Milletvekili Metiner, Çözüm Süreciyle ilgili şu açıklamada bulundu:
  “Çözüm sürecini başlattık, kararlılıkla sürdürüyoruz. Bize ısrarla şunu soruyorlar. ‘Çözüm sürecini yürütürken neyin pazarlığını yapıyorsunuz?’ İki kelimeyle cevaplıyorum. Ölümün yerine, hayat teklif ediyoruz. Silahın yerine siyaset teklif ediyoruz. Silahlarını bırakan herkese siyaset teklif ediyoruz. Herkese evlerine dönme imkanlarını sağlıyoruz. Silahlı mücadeleyi tamamen tasfiye ederek siyasi mücadelenin önünü açacağız. Çözüm sürecinin amacı budur. Herkes şunu iyi bilsin ki; Kürt halkının geleceği herhangi bir örgütle pazarlık konusu edilmiyor. Müzakere masasına yatırılamaz. Kürtlere neyin verilip verilmeyeceğini bir başka örgütle pazarlık konusu yapılamaz. Zaten biz AK Parti olarak Kürtlere verilmesi gereken bütün hakları verdik. Yıllardır bu ülkede Kürt meselesi konusunda kafa yoran bir kardeşiniz olarak söylüyorum. AK Parti hükümeti döneminde Türkiye’de ‘Kürt meselesi’ diye bir mesele kalmamıştır. CHP Devletinin ortaya çıkardığı ‘Kürt meselesini’ tarihe uğurladık.
  Ey Kürt kardeşim, seni inkar eden zihniyet, AK Parti tarafından tarihe uğurlandı, senin yeri burasıdır.”

  Metiner, “Ey Alevi kardeşim seni yok sayan zihniyet Cumhuriyet Halk Partisi zihniyetidir. Seni Dersim’de katleden zihniyet Cumhuriyet Halk Partisi zihniyetidir.

  AK Partinin bir tek amacı bu ülkede yaşan herkesi eşit vatandaş kılmaktır. Alevi açılımı diyorlar. Açılıma gerek yok. Bir Sünni hangi hakka sahipse, Alevi de aynı hakka sahip olacaktır. Açılıma gerek yok. Camilerim hangi imkanlardan faydalanıyorsa, devlet adına hangi imkanlar sağlanıyorsa cemevlerimize de sağlanacak” dedi.
  AK Parti’nin Kürtlerin temsilcisi olduğunu kaydeden Metiner, “Silahlarını bırakıp gelirlerse evlerine döner, siyaset yaparlar. Hodri meydan diyoruz. Ey HDP hodri meydan diyoruz. Arkanızda ki silahlı güçler çekilsin hodri meydan diyoruz. Anyayı Konya’yı o zaman size gösteririz. PKK’nın silahlı güçleriyle, tehditleriyle topladığınız oyları kendi oyunuz olarak kabul etmeyin. O silahlı güçler çekildiğinde göreceksiniz HDP Diyarbakır’da da, Şırnak’ta da, Hakkari’de de AK Parti’nin karşısında siyaseten ezilecektir. Bölgenin Kürt temsili, AK Parti’dir. Kürt halkının temsilcisi, PKK ve HDP değildir. Bölgedeki Kürtlerin kahir ekseriyetinin oyunu alan AK Parti’dir” ifadelerini kullandı.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz