Köylüler Eski Kahta Kalesinin Turizme Açılmasını Bekliyor

  0
  80

  Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı Kocahisar köyünde bulunan Eski Kahta Kalesi’ndeki (Yeni Kale) tadilatın bitirilerek yeniden turizme açılması bekleniyor. 
  Yaklaşık 2 yıl önce tadilat yapıldığı için kapatılan ve hala açılmayan kalenin en kısa zamanda yeniden turizme açılmasını isteyen köylüler, kalenin gözleri önünde yıkılmasına dayanamadıklarını ifade ettiler. Kalenin geçen yıl tadilattan geçtiğini ve bunun için yaklaşık 1 milyon 200 bin Türk Lirası harcandığını ifade eden Kocahisar köyü sakinlerinden Mehmet Kutlar, Nisan ayından beri yeni bir tadilat için yaklaşık 6 milyon Türk Lirası ödenek çıktığını söyledi.
  Kalenin her geçen gün yeniden yıkılmaya başladığını söyleyen Kutlar, ”Kale geçen yıl tadilattan geçti. Bunun için yaklaşık 1 milyon 200 bin Türk Lirası harcandı. Nisan ayında ise İpekyolu Kalkınma Ajansı bünyesinde yaklaşık 6 milyon Türk Lirası ödenek çıktığını öğrendik. Defalarca yetkilileri aramamıza rağmen kimse bize detaylı bilgi vermedi. Geçen yıl kalenin bir kısmı tadilattan geçti. Kaleyi onaran firma iskelelerini almadı. Eğer onlar iskelelerini sökerse kalenin bir çok yeri yeniden yıkılır. Onarımı yapan firmanın yetkilileri iskelelerini söktüklerinde kalenin yıkılacağını söyleyerek iskeleleri bırakıp gittiler. Bu iskeleler kalenin yıkılmasına bir nebze olsun engel oluyor ama her gün evimizden çıkıp kaleye baktığımızda ciddi değişiklikler görüyoruz. Kale günden güne dökülüyor. Yetkililerin en kısa zamanda gerekli çalışmayı yapmasını bekliyoruz. Başka yerdeki tarihi yapılar onarılıp turizme kazandırılırken dünya miras listesinde olan bir bölgede bulunan kalenin böyle kalması bizi çok üzüyor” şeklinde konuştu.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz