Köylerde modern okul binaları yükseliyor

  0
  496

  Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş Kahta ilçesine giderek ilçeye bağlı Bağbaşı, Erikli, Göçeri, Menzil Köyü ve Akıncılar Beldesinde modern bir mimari ile yapılmakta olan okul inşaatlarını gezerek yürütülen çalışmalar hakkında Kahta Kaymakamı Metin Esen ve diğer yetkililerden bilgi aldı.

  İlk olarak Kahta ilçesine bağlı Bağbaşı Köyüne giden Vali Mahmut Demirtaş, yapımı devam eden 8 derslikli okul inşaatını gezerek ilgili müteahhitten bilgi aldı. Buradaki incelemelerini tamamlayan Vali Demirtaş ve beraberindeki heyet Erikli Köyüne geçerek 18 derslikli okulda incelemelerini sürdürdü. Daha sonra Göçeri Köyüne geçen Vali Mahmut Demirtaş modern mimarinin bütün özelliklerinin yansıtılacağı 18 derslikli okul inşaatını gezdi. Göçeri Devlet Hastanesine geçerek incelemelerde bulunup, yatan hastaları ve hasta sahiplerini ziyaret edip, hasta çocuklara kitap ve kalem seti hediye etti.

  Menzil köyünde yapımı devam eden 8 derslikli okulun inşaatını da gezen Vali Mahmut Demirtaş’ın son durağı Akıncılar Beldesi oldu. Belde girişinde Belediye Başkanı İsmet Çetinkaya tarafından karşılanan Vali Mahmut Demirtaş, Akıncılar’da yapımı devam eden 18 derslikli okul inşaatını gezerek ilgililerden bilgi alıp, okul inşaatının hızlandırılması talimatını verdi.

  Vali Mahmut Demirtaş’ın ziyaretinden memnuniyet duyan Akıncılar Belediye Başkanı İsmet Çetinkaya “Yaptığı çalışmalardan dolayı Vali Mahmut Demirtaş’a teşekkür ederek, son bir yıldır Adıyaman’da her alanda yaptığınız çalışmalar takdire şayandır. Özellikle eğitim alanında yaptığınız çalışmalarla Adıyaman’da bir çığır açtınız” dedi.

  Okul inşatlarını inceleme gezisinde bir açıklama yapan Vali Mahmut Demirtaş, geleceğin teminatı olan çocuklarımızın daha modern mekanlarda eğitim ve öğretime devam etmelerini sağlamak için il genelinde yaklaşık 750 yeni derslik yaptıklarını belirterek, “Yapılan bu yatımlarla amacımız ilimiz, ilçelerimiz ve köylerimizle birlikte eğitimde topyekün başarıyı sağlamaktır. Şu anda Kahta merkez ve köylerinde 226 derslik yapıyoruz. Bunların bir kısmı tamamlandı bir kısmı da devam ediyor. Yapılan okullar modern bir yapıyla inşa edilip, öğrencilerimizin güvenlikleri ön planda tutulmaktadır. Amacımız bütün okullarımızın günümüz şartlarına göre en iyi donanımla eğitime kazandırmak ve çocuklarımızın daha sağlıklı ortamlarda ders görmelerini sağlamaktır. İlimiz, ilçelerimiz ve köylerimize yapılan yeni modern okullarla birlikte fiziki ihtiyaçların giderilmesini sağlayarak, geçmiş yıllarda yaşanan derslik sorununu tamamen çözmüş olacağız. Bunun çözülmesi ile başarı kendiliğinden gelecektir”dedi.

  Köylere yönelik yapılan hizmetlere de değinen Vali Mahmut Demirtaş, Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği, İl Özel İdaresi ve KÖYDES projeleri kapsamında kırsal kesime alt yapıdan üst yapıya kadar bir çok hizmetler götürüldüğünü vurgulayarak, “Bir çok köyümüzün yol, su,  kanalizasyon ve alt yapı gibi ihtiyaçları  bitirilmiştir. Bu çalışmaları bitirdiğimiz köylerin çoğu şehir görünümüne kavuşmuştur. Bundan sonra ise bu yolların kalitesinin artırılması amacına yönelik çalışmalarımız devam edecektir. Köylerimize yönelik eksik çalışmalarımızı da gözden geçirip, sorun ve sıkıntıları imkanlarımız dahilinde çözmeyi hedefliyoruz. SODES projeleri kapsamında ise, birçok köyümüze çok oyun alanları ile toplumun sosyal alanda ihtiyaç duyduğu çok önemli hizmetler hayata geçirilmiştir. Köylerimize yaptığımız alt yapı ve üst yapı hizmetlerinin yanından Milli Eğitim yatırımları da son hızıyla devam etmektedir. Yapılmakta olan modern okul ve derslikler ile köylerimizde eğitimle ilgili fiziki sorunları büyük oranda çözeceğiz. Bu yatırımlarla Adıyaman’ın eğitim altyapısını uzun vadede çözmüş olacağız. Bunların çözülmesi beraberinde başarıyı da getirmiş olacaktır”dedi.  kahta_koy_okullari_3

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz