İşyerleri Anket Formları İnternet Üzerinden Yapılacak

  0
  162

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Gaziantep Bölge Müdürlüğü, yeni geliştirdiği metotla işyeri anketlerinin internet üzerinden veri girişini sağlayacak sistemin tanıtımını yaptı.
  Valilik Toplantı Salonu’nda Vali Mahmut Demirtaş başkanlığında yapılan toplantıya TÜİK Bölge Müdürü Erdoğan Asar, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Temsilcileri katıldı. Yapılan toplantıda işyerleri veri giriş programları uygulamasına 2014 Ocak ayındaki araştırmalarla başlanıldığı, zamanı gelen tüm araştırmalar için internet üzerinden veri derleme çalışması yapılacak.
  TÜİK Gaziantep Bölge Müdürü Erdoğan Asar, yeni geliştirilen veri girişi sistemi ile ilgili bir sunum yaparak, yeni geliştirdikleri bu sistemi dünyada ve Türkiye’de gelişen teknolojiye ayak uydurma, işgücü ve zaman maliyetini en aza indirmek amacıyla yaptıklarını belirtti.
  Asar, “TÜİK olarak işyeri bazındaki araştırmaların 2014 tarihinden itibaren sadece internet üzerinden geliştirilen uygulamalar ile yürütülmesine karar verilmiştir. Kurulan yeni sistem, daha önce kağıt ortamında veya e-posta yoluyla veri toplama süreci yeniden modern çağın gereklerine uygun olarak internet üzerinden veri toplamaya imkan verecektir. Bu sistem ilave hiçbir iş yükü getirmeyeceği gibi zaman ve kaynak tasarrufu da sağlayacaktır” dedi.
  İşyerleri verilerinin girecekleri anket formlarına TÜİK’in www.tuik.gov.tr internet adresinden giriş yapabileceklerini vurgulayan TÜİK Bölge Müdürü Asar, işyerlerinin sisteme giriş için gerekli olan bu bilgilerin TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü personeli tarafından işyerlerine iletileceğini söyledi.
  Toplantıda konuşan Vali Mahmut Demirtaş ise TÜİK’in geliştirmiş olduğu bu sistemin çok önemli olduğunun altını çizerek, “TÜİK’in geliştirmiş olduğu bu sistem gelişen ve değişen teknolojinin ülkeye katacağı katkıları artırmak adına doğru bilgiye ulaşmak ve elde edilen sonuçlar ile yapılacak çalışmalar da istatistiki bilgileri kullanmak, sağlıklı kararlar alma ve bilgilerin uygulanmasında büyük önem taşımaktadır. Bundan sonra internet üzerinde elde edilecek bu veriler yapılacak çalışmalara ışık tutarak doğru ve verimli kararlar alma noktasında bizlere büyük katkılar sunacaktır. Eskiden kağıt üzerinden bu tür çalışmalar yapılıyordu. Yeni geliştirilen bu sistem ile artık bütün veriler internet üzerinde toplanarak zaman ve kaynak tasarrufu sağlanmış olacaktır” dedi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz