“İnsan İçin En Büyük Zenginlik Sağlıktır”

  0
  76

  ‘31 Mayıs’ Sigarasız Dünya Günü

  Dernek Başkanı Yağımlı;

  İnsan İçin En Büyük Zenginlik Sağlıktır”

   

  Sigarayla Savaş Derneği Adıyaman Şubesi Başkanı Emin Yağımlı, ’31 Mayıs Sigarasız Dünya Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, sigaranın zararlarından bahsederek, tüm dünyada sağlıklı bir yaşan önerisinde bulundu.

  Dünya Sağlık Örgütünün istatistiklerine göre her 3 yetişkinden birinin sigara kullandığını vurgulayan ve sigaradan dolayı başta sağlık olmak üzere çevrenin de ciddi şekilde kirlendiğini söyleyen Sigarayla Savaş Derneği Adıyaman Şubesi Başkanı Emin Yağımlı, “Sigaranın içinde 4 bin çeşit zararlı madde mevcut. Bunların 200 tanesinin zehir, 40 tanesinin ise kanserojen madde içerdiği tıbbi araştırmalarla kanıtlanmıştır. Örnek verecek olursak; Akciğer kanseri olan kişilerin yüzde 90’ı sigara içenlerden oluşmaktadır. Günde bir paket sigara içenlerin akciğer kanserine yakalanma riski içmeyenlere oranla 10 kat daha fazladır. 2 paket içenlerde bu fark 25 kata çıkmaktadır. Sigara diğer organlara da etki ettiği için kişide bulunan diğer hastalıkların da tedavisi sigaradan dolayı olumsuz etkileniyor” diye konutu.

  ‘31 Mayıs Sigarasız Dünya Günü’nün önemine de değinen Yağımlı, Dünya Sağlık Örgütü’ne üye devletler tarafından 1987 yılından itibaren, sigara kullanımı ile oluşan önlenebilir hastalık ve ölümlere dikkat çekebilmek için belirlenen bu önemli günün farklı temalar kullanarak her kesime duyurulması gerektiğini belirtti.

  “Dünya genelinde sigara kullanan sayısı 1 milyarı aştı”

  Dünya genelinde sigara kullanan 1.25 milyar nüfusun, 2025 yılında 1.6 milyara ulaşacağının tahmin edildiğini ifade eden Yağımlı, sigaranın her yıl dünyada yaklaşık 6 milyon insanın beklenenden önce ölümüne sebep olduğunu da sözlerine ekleyerek, asıl önemli olan noktanın bu ölümlerin 10’da 1’e yakının pasif sigara içimine bağlı olduğu dile getirdi.

  Bu konuda yeterli önlemler alınmadığı takdirde, 2030 yılında sigaranın 8 milyon insanı öldüreceğini ve bu ölümlerin yüzde 80’ninin düşük ve orta gelirli ülkelerde olacağının öngörüldüğünü de sözlerine ekleyen Sigarayla Savaşanlar Derneği Adıyaman Şube Başkanı Yağımlı, gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı.

  “Sigara yasağına uyulmalı”

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan bir kapmaya neticesinde kapalı ortamlarda içilmesi yasaklanan sigaraya getirilen yasağa yeterince uyulmadığını da belirten Emin Yağımlı, bu yasağa uyulması gerektiğini dile getirerek şunları söyledi: “İnsan için en büyük zenginlik sağlıktır. Sağlıklı bir hayat sürdürebilmek için de sağlığımıza zarar veren etkenlerden kendimizi korumak da en başta gelen vazifelerimizdendir. Aksi takdirde hiçbir işte yararlı olamayız. Her yıl milyonlarca kişi sigaranın zararlı etkileri nedeniyle ölüyor. Türkiye’de erkeklerin yüzde 60’ı, kadınların ise yüzde 20’si ve tüm toplumun yüzde 40’ı sigara içiyor. İşin ilginç yanı ise bunun eğitim seviyesi ile de bir ilgisinin olmaması. Ayrıca, her yıl 2 bin 500 kişi iş yerindeki arkadaşları, 3 bin 500 kişi eşi ve bin 500 bebek de anne-babası dolayısıyla pasif içici oluyor ve sağlığını yitiriyor. Üniversite öğrencileri arasındaki içme oranı ise yüzde 23 ile yüzde 48 arasında iken, lise öğrencilerinin yüzde 20’si ve 7-11 yaş grubundaki ilkokul öğrencilerinin de yüzde 11.7’si sigara içiyor. Bu oranlardan yola çıkarak, gerek sağlıklı bir toplum tehdidine karşı, gerekse ülke ekonomisine verdiği zararların minimuma indirilmesi için hükümetimiz tarafından başlatılan sigara yasağına daha hassasiyetle uyulması gerekmektedir. Bu konuda ilgililer ve yetkililer kadar halk da üzerine düşen vazifeyi yerine getirmekle mesuldür.”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz