Hz. Üzeyir (as) makamında restorasyon bu yıl başlayacak

  0
  453

  AAW000536dıyaman’ın Kahta ilçesi ile Gerger ilçesi arasında bulunan Hz. Üzeyir (AS) Peygamberin makamında restorasyon bu yıl içerisinde başlayacak.
  Merkezi Samsun’da bulunan Dini, Tarihi ve Kültürel Önem Taşıyan Değerleri Araştırma, Tanıtma ve Yaşatma Vakfı (AHSEN) öncülüğünde Adıyaman Valiliği ve Gerger Kaymakamlığı birlikte restorasyon çalışmasını yürütecek.
  İsmi Kur’an-ı Kerim’in Tevbe Suresi 30. ayetinde geçen, Bakara Suresi’nde ise menkıbesine işaret edilen Hz. Üzeyir (AS) peygamberin Adıyaman’ın Gerger ilçesi Siver köyündeki makamıyla ilgili restorasyon projesiyle mevcut cami yıkılacak.
  Hz. Üzeyir Peygamberin Osmanlı döneminde yapılan makamsal türbesini her yıl çok sayıda kişi ziyaret ediyor.
  AHSEN Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Tekeci, mevcut yapının tamamen yıkılacağını ve yerine çeşitli müştemilatları olan bir yapının yapılacağını kaydetti.
  Resim Tekeci, “Taslak projemizi hazırladık. Onay aldıktan sonra asıl projeye başlayacağız. Mevcut cami ve türbenin bulunduğu bölüm tamamen yıkılacak. 2014 yılı baharında projeye başlayacağımızı tahmin ediyorum. Bayan ve erkekler için misafirhaneler yapılacak. Vakıf olarak biz bunu üstlendik ve projeyi iki yıl içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz” dedi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz