Ekmeğe Temmuzda Zam Geliyor

  0
  77

  Adıyaman Fırıncılar Odası Başkanı Abdulkadir Akbaş, ekmeğe zam kararı aldıklarını ve Temmuz ayı itibariyle Adıyaman’da ekmeğin zamlı satılacağını açıkladı. 
  Adıyaman’da ekmeğe 20 aydan beri zam yapılmadığını ancak ekmeğin bileşen ürünlerine zam yapıldığını ifade eden Adıyaman Fırıncılar Odası Başkanı Abdulkadir Akbaş, ekmeğe zam yapmak mecburiyetinde kaldıklarını söyledi.
  Güneydoğu Bölgesinde en ucuz ekmeği Adıyaman halkının yediğini kaydeden Abdulkadir Akbaş, ekmeğe yapılacak zam ile ilgili şunları söyledi:
  “Adıyaman’da ekmeğe 20 aydan beri zam yapılmadı. Un 44-46 TL arasındaydı un şuan 59-61 TL’ye yükseldi. Sigorta primleri 180’den 380’e yükseldi. Maya 25’den 35 TL’ye yükseldi. İşçi maaşları arttı. Ekmeğe zammı sürekli erteledik ancak esnafımızın da mağduriyetini göz önüne almamız gerekiyordu.
  Biz de yönetim kurulumuzu 1 ay içerisinde üç defa toplandık. Güneydoğu’da en ucuz ekmeği biz yiyoruz. Diyarbakır’da 285 gram ekmek 1 TL, bizde 250 gram ekmek 70 kuruş; 200 gram pide 60 kuruş.
  Esnafımızın mağduriyetini gidermek için Esnaf Odalar Birliği’ne ekmeğe zam için müracaat yaptık. Esnaf Odalar Birliği yönetimi toplayacak ve kararı daha sonra Belediye ve Valiliğe sunacak. Valilik tarafından onay verilecek.
  Tahmini olarak Temmuz ayının başından itibaren ekmeğe zam yapılması bekliyoruz. Zamlı fiyatlar onaylanmadan, fiyatları açıklamıyoruz. Zam tüm il genelini kapsayacak.”
  Akbaş, Adıyaman’da 400 adet pide fırını, 20 matador fabrikasının olduğunu ve bunlardan 120’sinin kaçak olduğunu aktardı.
  Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Türkiye Fırıncılar Odaları Federasyonu genel kurulunda 9 kişilik yönetim kuruluna giren Abdulkadir Akbaş, esnafın ‘hijyen eğitim belgesi’ alma zorunluluğu olduğunu, aksi halde cezai işlem yapılacağını söyledi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz