Çevreyi En Çok Sigara İçenler Kirletiyor

  0
  223

  9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle açıklama yapan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Adıyaman Şube Başkanı Emin Yağımlı, sigarının çevreye de ciddi zararlar verdiğini söyleyerek, sigarasız bir dünya dileğinde bulundu.
  Sigarayla Savaş Derneği Adıyaman Şubesi Başkanı Emin Yağımlı, Dünya Sağlık Örgütünün istatistiklerine göre her 3 yetişkinden birinin sigara kullandığını vurgulayarak, sigaradan dolayı çevreninde ciddi şekilde kirlendiğini söyledi.
  Sigaranın içinde 4 bin zararlı madde olduğunu, bunların 200 tanesinin zehir, 40 tanesinin de kanserojen madde içerdiğini de belirten Emin Yağımlı, “Akciğer kanseri olan kişilerin de yüzde 90’ı sigara içenlerden oluşmaktadır. Günde bir paket sigara içenlerin akciğer kanserine yakalanma riski içmeyenlere oranla 10 kat daha fazladır. 2 paket içenlerde bu fark 25 kata çıkmaktadır. Sigara diğer organlara da etki ettiği için kişide bulunan diğer hastalıkların da tedavisini olumsuz etkiliyor. Sigara, Türkiye’de ve dünyada ölüme neden olan faktörlerin başında geliyor. Öyle ki ülkemizde yılda ortalama 100 bin kişi sigaraya bağlı oluşan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor.
  Ancak kansere yakalanmak için kişinin illa günde 1 paket sigara içmesi gerekmiyor. Çok daha az miktarda sigara tüketen kişiler de akciğer kanseri olabiliyor. Kişi sigarayı bıraktıktan hemen sonra, herhangi bir dumana maruz kalmazsa vücudunda hemen tamir başlıyor. Nabız sayısı ve kan basıncı normale geliyor, koroner arter hastalıklarına yakalanma ihtimali düşüyor. Sigara içen bir kişinin akciğer kanserine yakalanma ihtimali, sigarayı bıraktıktan 10 yıl sonra içmeyen bir kişiyle aynı seviyeye geliyor. Bu nedenle sigarayı bırakmak için hiçbir dönem geç değildir” dedi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz