Çadırkentte Suriyelilerle İftar

  0
  52

  Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeliler, ramazan ayı iftarını kaldıkları çadırlarda açtı. Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ülkelerindeki iç karışıklıktan kaçarak 22 ay önce Adıyaman’a gelen Suriyeli sığınmacılarla çadırkentte iftarda bir araya geldi.

  Ezanın okunması ve İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü tarafından yapılan duanın ardından hurma ile iftarlar açıldı.

  Çadırkentte kalan Suriyeli sığınmacılarla iftarda bir araya gelen Vali Mahmut Demirtaş, Adıyaman Çadırkentte kalan 10 Bin Suriyeli sığınmacının Ramazan ayını tebrik ederek, “Bu Ramazan ayının sizler için sıkıntılı geçtiğinin farkındayız. 22 aydan bu yana sizleri ilimizde ağırlıyoruz. Bu sizinle ikinci Ramazanımız. Bugün Ramazan ayı münasebetiyle sizlerle bir araya gelmek istedik. 22 ay önce ülkenizden kaçarak bizlere sığındınız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükümeti olarak sizlere sahip çıktık. Adıyamanlı hemşerilerimizle birlikte sizlere gönlümüzü ve yüreğimizi açtık. İnşallah bu Ramazan ayı, Suriye’de yaşanan kaos ve gözyaşının bitmesine vesile olur. Barış ve huzur hakim olur. İnşallah sizlerde kendi evlerinize ve topraklarınıza bir an önce kavuşarak mutlu bir hayat yaşarsınız. Ramazan ayı Kur’an ayıdır. Bu mübarek ayda topraklarınızda huzur ve barışın sağlanması için hep birlikte dua edin”dedi.

  Ramazan ayının tüm İslam alemine hayırlar getirmesini dileyen Suriyeli sığınmacılar ise, kendilerine gönül kapılarını açan Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’a teşekkür ederek, zat-ı alinizin öncülüğündeki bu seçkin topluluğun ramazan ayında bizlerle iftarda bir araya gelmesi bizleri son derece memnun etmiştir.

  İftar programında ayrıca, Suriyeli çocuklar tarafından bir ilahi programı da düzenlendi. Açılan iftar sonrası Suriyeli Sığınmacı çocuklar tarafından Kur’an-ı Kerim ve ilahiler okundu. Suriyeli miniklerden oluşan ilahi grubu birbirinden güzel ilahiler seslendirerek dinleyenlere manevi bir atmosfer yaşatıldı.  Gecede ayrıca, Suriyeli sığınmacı Abdullah Nasri adlı çocuk “Zalimin Sonu Gelecek” adlı bir şarkı seslendirdi. Düzenlenen etkinliğe Çadırkentte kalan Suriyeli sığınmacılar büyük ilgi gösterdi.

  cadirkent_iftarr_m

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz