Besni’de Çiftçilere Badem Fidanı Dağıtıldı

  0
  419

  Besni merkez ve köylerinde meyvecilik yapmak isteyen çiftçilere yönelik olarak yapılan çalışmalarda GAP idaresi tarafından yüzde 70’i finanse edilen, Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi kapsamında alınan 56 bin adet badem fidanı çiftçilere dağıtıldı.
  Fidan dağıtımı Besni ilçe Kaymakamı Emrah Yılmaz ve Besni İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Kösekul’un katılımı ile gerçekleşti. Fidan dağıtımı ile ilgili açıklama yapan Besni ilçe Kaymakamı Emrah Yılmaz, ilçe merkez ve köylerinin iklim ve toprak yapısı itibariyle meyveciliğe, özellikle badem, üzüm ve antepfıstığına çok uygun olduğunu belirtti.
  Yılmaz; “Bu nedenle de fidan dikimi hem yeşil alanların oluşturulması, hem de ekonomik üretim açısından çok önemlidir. İlçemizde meyveciliğin geliştirilmesi için yapılan çalışmalar kapsamında Besni Kaymakamlığı olarak bu yıl 56 bin badem ve 53 bin adet tüplü antepfıstığı çöğürü fidanlarının alımı yapılarak, çiftçilere fidanların dağıtımı yapılmaya başlandı. Fidan talebi olan bütün çiftçilerin taleplerinin tamamı Badem ve Antepfıstığında eksiksiz olarak yüzde 70 destekli olarak karşılanacak. Alınan fidanların tamamı yerinde görüldü ve kalite kontrolleri yapılarak alındı. Fidanlar tekniğine uygun olarak bekletilmeden toprağa dikilmeli ve bakımları en iyi şekilde yapılmalıdır. Toplam 109 bin adet fidanın toprakla buluşması ve gelecek yıllarda meyve vermesi, ilçemizdeki meyveciliğin gelişmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu proje tüm çiftçilerimize hayırlı olsun” dedi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz