Besni İlçe Emniyet Müdürü Cemal Avan; “Şehir İçinde Yolcu Almak Yasak”

  0
  540

  Besni İlçe Emniyet Müdürü Cemal Avan, ilçemizde taşımacılık yapan firmaların haksız rekabete neden olmamaları için kurallara uymaları gerektiğini belirtti.

  Avan konuşmasını şöyle sürdürdü; “Besnili vatandaşlarımızın öncelikle can güvenliğini, huzurunu korumak için, amacımız en üst düzeyde önlemler almak ve Amir olan kanunları uygulamaktır. Eğer önlemler yeteri kadar alınmaz ise bölgenin coğrafi durumu da göz önüne alındığında taşımacılık anlamında kargaşa oluşabilir. Amir olan kanun hükümlerini uyguladığımız zaman ise kuralları ihlal eden vatandaşlarımız bir yaptırımla karşı karşıya kalmaktadır. Vatandaşlarımız bu tür uygulamalarda kendilerine uygulanan yaptırımla, diğer işletme ve kurumlarında haklarının korunduğunun farkındadır.

  İlçemizde Taşımacılık yapan 7 adet kooperatif, 2 adet turizm şirketi, 1 adet şehirlerarası otobüs (Besni expres) firması bulunmaktadır. Bu işletmeler İlçe Trafik ve İl Trafik Komisyonu kararlarına, 2918 sayılı Karayolu Trafik Kanununa ve bağlı olan yönetmeliğe, Karayolu Taşıma kanununa ve bağlı olan yönetmeliğe uymakla yükümlüdürler. Belirtilen kanunları uygulama yetkisi ise biz Emniyet Teşkilatına ve Jandarmaya verilmiştir. Bu nedenle firmaların ve kooperatiflerin şehir içinde ve güzergâhın da indirme ve bindirme kurallarına uymaları önem arz etmektedir. Çünkü şehirlerarası otogar bulunan yerleşim yerlerinde İller arası ve İl İlçe merkezine taşımacılık yapan şirketlerin ve kooperatiflerin buradan hareketle ara durak hariç yolcu indirme ve bindirme yapmaları yasaktır. Burada vatandaşlarımıza da büyük sorumluluk düşmektedir. Otogar ve durak harici binmek ve inmek isteyen vatandaşlarımız firmaları haksız rekabete karşı zor durumda bırakmaktadırlar. Şehir içinde indirme bindirme yapması gereken işletme şehir içi minibüsçüler kooperatifi olduğundan hak mahrumiyetinin yaşanmaması gerekmektedir. Vatandaşlarımızın mağdur olmamaları ve firmaların haksız rekabete neden olmamaları için kanunlara uyulması gerekmektedir. Bu konu ile ilgili denetimlerimiz sıklıkla devam ediyor” dedi.POLİS

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz