Adıyaman’da Yeni Ambulanslar Hizmete Girdi

  0
  186

  Sağlık Bakanlığı tarafından Adıyaman’a gönderilen 5 yeni ambulansın dağıtım töreni gerçekleşti.
  Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen ve maliyeti 893 bin 912 TL olan 2 adet 4×4, 2 adet 4×2, 1 adette 4×2 otomatik vites olmak üzere toplam 5 ambulans hizmete girdi. Adıyaman Valiliği önünde düzenlenen tören ile ambulansların anahtarları Vali Mahmut Demirtaş tarafından şoförlere teslim edildi. Vali Mahmut Demirtaş, ambulansları inceleyerek ilgililerden ambulansların teknik özellikleri hakkında bilgi aldı. Gönderilen ambulanslar Kahta, Besni, Tut, Çelikhan ve merkezde hizmet verecek.
  Dağıtım töreninde konuşan Vali Mahmut Demirtaş, Adıyaman’da sağlık alanında çok güzel gelişmelerin olduğunu kaydederek, “Bugün Adıyaman’da mevcut olan ambulanslarımıza 5 tane daha ambulans eklemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Amacımız burada sağlık hizmetlerinde verimliliği, sürati ve hızlılığı arttırabilmek ve vatandaşa erişimi kolaylaştırabilmektir. Adıyaman’da sağlık sektöründe çok güzel ilerlemeler var. Bundan dolayı ben başta Sayın Başbakanımıza, Sayın Bakanımıza, sayın milletvekillerimize, katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.
  Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş ise konuşmasında gönderilen 5 ambulansla birlikte ambulans sayısının 49’a çıktığını belirterek, “Adıyaman’da il genelinde 24 ayrı istasyonda 112 acil sağlık hizmetleri verilmektedir. İl ve ilçe merkezilerinde acil vakaya ulaşma hızımız ilk 10 dakikada yüzde 95 düzeyinde, kırsalda ise ilk yarım saatte yine aynı orandadır. Acil hastalarımıza müdahale edip, yerinde müdahale ve ilgili sağlık tesisine naklini gerçekleştirmekteyiz. 2013 yılında yaklaşık 30 bin vakaya yerinde müdahale yapılarak ilgili en yakın sağlık tesisine hastalarımızın nakli gerçekleştirilmiştir. İlimizde bu ambulanslarla birlikte ambulans sayımız 49’a çıktı. Bunların 18 tanesi hasta nakil ambulansı olarak hastanelerimizin uhdesinde hizmet vermektetir. Geri kalanlar ise, istasyonlarda görev yapıyor. Ayrıca coğrafi koşulların zor olduğu Çelikhan, Gerger ve Sincik gibi ilçelerimizde kar paletli ambulanslarımız bulunmakta. Dolayısıyla Sağlık Bakanlığımızın gerek karada gerek hava ambulansında da ilimizdeki acil vakalara ulaşma noktasında sıkıntı yaşamamaktayız. 2013 yılı içerisinde ve yine 2014 yılı başlarında herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Vatandaşlarımızın duyarlık göstermesi gereken bir husus var. Özellikle komuta kontrol merkezimizin 112 numarasını gereksiz yere meşgul etmemelerini biz sürekli öneriyoruz. Çünkü her meşguliyet gerçekten acil müdahale bekleyen bir vatandaşımızın müdahalesini geciktirmektetir. Bu konuda toplumsal bir duyarlılık bekliyoruz” ifadelerini kullandı.AW004670

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz