Adıyaman’da 8 Kişi Elektronik Kelepçeyle İzleniyor

  0
  80

  Türkiye genelinde 21 pilot bölgede uygulanan ‘elektronik kelepçe’ uygulaması, Adıyaman’da 8 hükümlünün takibinde kullanılıyor. 
  Adıyaman’da bin 500 hükümlünün takip ve denetimini yapan Adıyaman Denetimli Serbestlik Bürosu, bu kişiler içerisinde 8 hükümlüye elektronik kelepçe taktı.
  Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun’un 105. maddesi gereğince cezasının son bir yılını denetimli serbestlik uygulanarak geçirmesine karar verilen hükümlüler ile hapis cezası konutta infaz edilen hükümlülerin denetimleri ortak elektronik izleme sistemi kullanılarak yapılıyor. Türkiye genelinde 21 pilot bölgede uygulanan sistem Adıyaman’da da uygulanmaya başlandı.
  Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
  “Yaklaşık bin 500 hükümlünün takip ve denetiminin yapıldığı Adıyaman Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde hükümlüler bir yandan toplumla bütünleştirilmeye çalışılırken, bir yandan da sıkı takip altında tutulmaktalar. Hükümlüler meslek edindirme kursları, madde bağımlılığından kurtulma amacını güden veya öfke kontrolü öğreten grup çalışmalarıyla rehabilite edilmeye çalışıyorlar. Ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkındaki kanun kapsamında denetimli serbestlik altına alınarak, cezaevlerinden tahliye edilen hükümlüler denetim altında geçirilmesi gereken sürenin üçte biri kadar kamu kurumlarında ücretsiz olarak temizlik, park bahçe gibi işlerde çalıştırılmakta, eğitim ve iyileştirme programlarına dahil edilmekte, aynı zamanda da elektronik sistemler kullanılarak denetim altında tutulmaktadırlar. Elektronik izleme sistemi ile hükümlü koluna veya ayak bileğine takılan görünüşte saati andıran bir cihaz ile izlenmekte, konutundan veya izin verilen çevreden ayrılıp ayrılmadığı denetlenebilmektedir. Hükümlünün belirlenen bölgeyi terk etmesi halinde sistem tarafından tespiti yapılarak Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nün denetim ekiplerince derhal müdahale edilebilmektedir. Aynı sistem eve alkollü gelmesi yasaklanan, zarar verdiği mağdura yaklaşması engellenen veya okul gibi hükümlünün girmesi yasak olan bölgelere yaklaşmasının önlenmesi amacıyla da kullanılabiliyor. Bu sistemin uygulanabilmesi için mahkemece hükümlülerin mağdura yaklaşmalarının yasaklanması, okul vb. gibi yerlere girmesinin engellenmesi veya hapis cezasının konutta çektirilmesine karar verilmesi gerekiyor. Mahkeme kararından sonra hangi hükümlülerin elektronik cihaz kullanılarak takip edileceğine Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nün ilgili büroları tarafından karar verilip yine bu konuda eğitim almış denetim memurları tarafından cihazlar bağlanıp aktive ediliyor. Yaklaşık 1 aydır Adıyaman Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde uygulanan bu sistemde etkin bir denetim sağlanıyor.”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz