Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’ın; “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” mesajı

  0
  532

  Bilindiği üzere, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından tüm insanların doğuştan hür ve eşit olduğu hakikati üzerine bina edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, 65 yıl önce yani bugün 10 Aralık 1948 tarihinde ilan edilmiştir. Bu bağlamda ülkemiz de, bildirgeyi ilk onaylayan ülkeler arasında yer almış ve insan hakları konusundaki önemli sözleşmelerin büyük bölümüne taraf olmuştur.

  İnsan hakları bilincinin tüm dünyada yerleşmesi ve gelişmesi açısından taşıdığı anlam ve önemin dünya kamuoyunca paylaşılması amacıyla ülkemizde ve tüm dünyada 10 Aralık günü, “İnsan Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır.

  Demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin her ülkenin kabul etmesi ve uygulaması gereken evrensel değerler olduğu gerçeği ile İnsan hakları, ülkemizde de tam anlamıyla özümsenmiştir.

  Bu özenmenin yanı sıra, ülkemizde, sadece mevzuat değişikliğiyle yetinilmemiş, söz konusu değişikliklerin gerçek hayatta tam anlamıyla uygulanabilmesi ve toplum tarafından benimsetilebilmesi için yeni bir ” Kurumsal Yapılanma ” ve ” Eğitim ve Bilinçlendirme ” sürecine girilmiştir.

  Ülkemizde, insan haklarına dönük, son dönemdeki sayısız reformlar ile birlikte hem devlet ile halkı arasındaki gönül köprüsünü güçlendirmiş, hem de hak arama bilincini kitle iletişim araçlarıyla tüm toplum bazında yaygınlaştırmıştır. “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın ” prensibi ile kökleşen yönetim geleneğimiz, çağın en yüksek hukuk standartları ile günümüz Türkiye’sinde yeniden yaşam bulmaya başlamıştır.

  Ülkemizde hak arama bilincinin ve haklara saygılı olma şiarının yaygınlaştırılması, hak ve hürriyetlerin dili, dini, ırkı, rengi, düşüncesi, cinsiyeti ne olursa olsun herkes için olduğu gerçeğinin sadece sözü ile değil, özü ile kabul edilip, yaşatıldığı bir dünyaya ulaşılması temennisiyle tüm insanların 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününü kutluyorum.vali

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz