Adıyaman Belediyesinden Engelliler Günü Etkinliği

  0
  484

  “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” münasebetiyle Adıyaman Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı Engelsiz Yaşam Uygulama Merkezi tarafından engelli vatandaşlara yönelik eğlence gecesi düzenlendi.

  Engelli vatandaşların doyasıya eğlendiği gecede, iş adamı Hasan Taşar tarafından 15 engelliye akülü tekerlekli sandalye de hediye edildi. Hisar Salon’da düzenlenen geceye Adıyaman Vali Yardımcısı Mehmet Uğur Arslan, Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan, İl Müftüsü İmran Kılıç, Anadolu Engelliler Derneği Genel Başkanı Abidin Harputluoğlu, siyasi parti temsilcileri, dernek başkanları, engelli vatandaşlar ile engelli vatandaşların yakınları katıldı. Yemek ikramı ile başlayan eğlence, müzik eşliğinde devam ederken, birçok engelli vatandaş çalınan müziklerle halay çekip oynadı. Düzenlenen eğlence sonrası 15 engelli vatandaşa akülü tekerlekli sandalye hediye edildi.

  Her İnsan Bir Engelli Adayıdır

  Gecenin anlam ve önemine binaen bir konuşma yapan Adıyaman Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan; “Adıyaman Belediyesi olarak tertip etmiş olduğumuz ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ ve akülü araba dağıtımı dolayısıyla tertip etmiş olduğumuz yemekli programımıza hepiniz hoş geldiniz. Adıyaman’ımızın çok güzel bir sözü var: Şans, kader, kısmet, ecel gayıptır. Ne zaman ve nerede tecelli edeceğini Allahüâlem bilir. Bugün bütün bedeni sağlam olan bir insanın yarın ne olacağı bilinmez. Bütün azaları sağlam olan her insan yarının engelli adayıdır. Cenab-ı Allah insanları yaratılmışların en şereflisi olarak yaratmıştır. Cenab-ı Allah insanı yaratırken ‘hangi kabileden yaratayım, engellimi, sağlam mı olmak istiyorsun, dişi mi, erkek mi olmak istiyorsun’ diye sormuyor. Bizim de bunu seçme gibi bir yetkimiz yok. Her şey Allah’ın takdirindedir. Bazı kardeşlerimiz doğuştan, bazı kardeşlerimiz sonradan engellidir.

  Ben şuna inanıyorum. Cenab-ı Allah her insanı bir şekilde sınava tabi tutar. Kimini makamla, kimini servetle, kimini evladıyla kimini engelli yavrusuyla sınav eder. Bu sınavın sonunda ya mükâfat ya da ceza vardır. Siz engelli yavrularımızın anne ve babaları olarak hepinizi cennetlik olarak görüyorum. Çünkü şu engelli yavrularınızı yemeden yediriyor, içmeden içiriyorsunuz. Bu meşakkat ve zorluk bir iki gün değil, her gün devam ediyor. İnşallah Cenab-ı Allah bu emeğinizi boşa vermeyecektir. Sizleri öbür dünyada cennetlik edecektir.

  Başbakanımızın Sayesinde Engelli Vatandaşlarımıza Şefkat Eli Uzandı

  Birçok yaşadığımız, müşahede ettiğimiz hatıralarımız var. Ak Parti hükümetinden önce aileler engelli çocuklarını saklardı. Engelli evladı olanlar dünya kendilerine tam bir ezaydı. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sayesinde devletin şefkat eli uzandı ve malum olumsuzluklar ortadan kalktı.

  Sosyal Belediyecilik İlkesiyle Engelli Vatandaşlarımıza Hizmet Ettik

  Yöneticiler olarak sizlere sahip çıkmamız lazım. Bu bizim görevlerimiz arasındadır. Adıyaman Belediyesi olarak sosyal belediyecilik anlayışı içerisinde sizlere birçok hizmeti verdik ve bundan sonra da görev süremiz içerisinde vermeye devam edeceğiz. Güneydoğu’da ilk defa Engelsiz Yaşam Parkı’nı Yenimahalle’de yapıp engelli kardeşlerimizin hizmetine sunduk. Bu parkın içinde Adıyaman Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi’ni de kurduk. Anadolu Engelliler Derneği Genel Başkanı Abidin Harputluoğlu’nu başına getirdik. Abidin kardeşim engelliler ve engellilere hizmet veren derneklerle hep koordinasyon içerisindedir. Bu arada Türkiye’de adından söz ettiren engelli sporcularımıza da buradan teşekkür ediyorum. Engelli vatandaşlarımıza Belediye Meclisi kararıyla ödüller veriyoruz. 2012 ve 2013 yılında bu ödüllerimiz peş peşe geldi.

  Başbakanımızla Yol Arkadaşıyız, Bizde Ahde Vefa Var

  Biliyorsunuz 30 Mart 2014 yerel yönetimler seçimlerinde Belediye Başkanlığı görevim sona erecektir. Bu vesileyle 2 dönem Belediye Başkanlık adaylığını bana layık gören Sayın Başbakanımıza ve beni seçen siz değerli hemşehrilerime şükranlarımı sunuyorum. Yine Sayın Başbakanımızın onayıyla 2011 yılından şu ana kadar, köklü bir kuruluş olan İller Bankası yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyorum. Son 30 yıla bedel hizmetler yaptığımıza inanıyorum. 30 Mart 2014 seçimleri için Başbakanımızın olurlarıyla Belediye Başkanlığına aday gösterilmedim. Bundan dolayı kendisine kırgın değilim. Bizde ahde vefa var, yol arkadaşlığımız var. Başbakanımıza teşekkür ediyorum.

  Hiçbir Zaman Havaya Girmedim

  Belediye Başkanlığım süresince hiçbir zaman havaya girmedim, hep sizlere hizmet ettim. Hep şunu düşündüm. Öyle hizmet etmeliyim ki Başkanlığım sonrasında içinizde oturup bir çay içebileyim. Böylede davrandım. Türkiye’de hiç görülmüş mü bir Belediye Başkanı aday olmadığı halde binlerce araçlık konvoyla karşılansın. Sizlerin gönlünü kazanmış olduğumu düşünüyorum. Eğer hoş bir seda bırakmışsam ne mutlu bizlere diyorum. Bu vesileyle tüm engelli kardeşlerimizin engelliler gününü kutluyorum” dedi.

  Daha sonra konuşan İl Müftüsü İmran Kılıç; “Ustasız bir yapı olmaz. En sadesinden en giriftine kadar her yapının bir ustası, bir sanatkârı, bir yapıcısı vardır. Varlık âlemi de kendiliğinden değildir. Bu varlık âlemini yaratan Cenab-ı Hakk’ın şaheseri, başyapıtı insandır. İnsan yaratılmışların en şereflisidir. Varlık âleminin özü, özetidir. İnsanlık âlemini büyütseniz kâinat olur, evren olur. Kâinatı küçültseniz insan olur. İnsan ruh ve bedenden müteşekkil yaratılmıştır. Bedenimizin çatısı güzel çatılmış. Bu çatıya dış ve iç organlarımızı Cenab-ı Hakk yerleştirmiş. Bütün organlarımız uyum içerisindedir. Bu güzel bedene şerefimizi yükseltmek için Cenab-ı Allah kendi ruhundan can üflemiştir. Hiçbir şey olmasaydı tek başına bir insan yaratıcının varlığını ve birliğini ispat etmeye yeter değerde bir varlıktır. Her şeyimiz değerli. Bu değerler içerisinde Kur’an-ı Kerim’de bilhassa 3 önemli nimete dikkatimiz çekilmekte. Bunlar kalp, göz ve kulak nimetleridir. Bu nimetler bize boşa verilmemiştir. Öbür dünyada her insan nimetlerinden mutlaka sorulacaktır. Peygamberimiz (sav)’de hadisi şeriflerinde şöyle buyuruyor: ‘2 büyük nimet vardır ki insanlar bunun kadir kıymetini bilmiyor ve çoğu zaman aldanıyor.’ Bunlardan birincisi boş vakit, yani vaktin değerlendirilmemesi, ikincisi de sağlıktır. Sağlamların başında bir taç vardır. Onu engelli, özürlü hale gelenler görür. Unutmayalım ki insanlar sapsağlamken sonrada engelli olabilir. Bu durumda hiçbir zaman bu dünya ve öbür dünya için asla gayret etmekten vazgeçmemeli. Engelli insanlar ve onlara bakmakla olan kişiler her şeye rağmen şükür eder, sabır gösterirlerse hem günahları dökülür, hem de Allah katında dereceleri yükselir” dedi.

  Anadolu Engelliler Derneği Genel Başkanı Abidin Harputluoğlu ise; “Sayın Belediye Başkanımızın engelliler için ne kadar özveriyle çalıştığını, engellilerin her zaman yanında olduğunu ve engellileri engelsiz olarak gördüğünü hepimiz bilmekteyiz. Bu konuda Sayın Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Engelsiz Yaşam Merkezi’nin yöneticisi olarak göreve geldiğimde Sayın Belediye Başkanımızla bir istişare yaptık. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarını dile getirmek, çözüme kavuşturmak ve ihtiyaçlarının giderilmesi için birçok çalışma yaptık. Engelsiz Yaşam Merkezimiz bu anlamda fevkalade önemlidir. Engellilerimiz için Beceri Uygulama Merkezi, Sanat Atölyesi ve Rahatlama Odası da engellilerimiz için çok önemlidir. İnşallah kısa zamanda bu merkezimizin açılışı yapılacak. Bugüne kadar yaklaşık 50 akülü tekerlekli sandalyeyi Adıyaman’daki engellilere bağışlayan değerli iş adamı Sayın Hasan Taşar’a teşekkür ediyorum. Şu anda yine 15 adet akülü arabamız dağıtılacak. Böylece engelli vatandaşlarımız engelsiz hale getirilecek. Bu vesileyle engelli vatandaşlarımızın engelliler gününü kutluyorum” şeklinde konuştu.

  VKZ_0175

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz