Yüzbinlerce Tütün Üreticisi Adına Hassasiyet Bekliyoruz

0
306

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, TBMM Plan ve Bütçe komisyonunda tütüne ilişkin hapis cezalarının da bulunduğu Kanun Teklifinin görüşmelerinde tütün üreticilerinin taleplerini ve beklentilerini gündeme getirdi.

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere Tutdere, olası mağduriyetlerin önlenmesi için Kanun Teklifindeki, tütünün satışına ve makaron veya sigara kağıdına sarılmak suretiyle pazarlanmasına ilişkin maddelerin birlikte değerlendirilerek, en az bir yıl süreyle ertelenmesini istedi.

CEZA ÖNGÖREN MADDELER BİR BÜTÜN OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİ

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen 18 maddelik Kanun Teklifinin Türkiye’deki bütün tütüncüleri yakından ilgilendirdiğini belirtti. Teklifin cezai müeyyidelerle ilgili maddelerinin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Tutdere, hem tütün satışına ilişkin hem de tütünün makaron veya sigara kağıdına sarılmak suretiyle pazarlanmasına ilişkin maddelerin ilgili yönetmelikler çıkartılıncaya, tesisleşmeler sağlanıncaya kadar en az bir yıl veya iki yıl süreyle ertelenmesi gerektiğini belirtti.

YÖNETMELİKLER ÇIKMADI, TÜTÜN ÜRETİCİSİ HAZIR DEĞİL

Görüşülen teklifin 14.maddesindeki düzenlemelerin Türkiye’deki yüz binlerce tütün üreticisini yakından ilgilendiren çok hassas bir mevzu olduğunun altını çizen Tutdere, “Kaçakçılık Kanunu’nun 3’üncü maddesine eklenen yirminci fıkra 2017 yılında Meclis’ten geçti. 2017 yılından beri bu yasanın yürürlüğü 3’üncü defadır erteleniyor. Çünkü buna paralel olarak diğer mevzuatlarda yapılması gereken değişiklikler yapılmadı. Bu düzenlemelerle ilgili bakanlıklar kendi üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getiremedikleri için yasanın yürürlük tarihi her defasında ertelendi ve bu aşamaya geldi. Peki, bugün Türkiye’nin koşullarına baktığımızda geçen yılki koşullardan farklı bir şey var mı? Hiçbir fark yok! Çünkü ben bu işi yıllardır takip ediyorum. Geçen dönemde de burada çok ifade ettim. Şu anda tütün üreticilerinin kooperatifleri kâğıt üzerinde kuruldu, tesisleşmesi gerçekleşemedi. Çünkü buna ilişkin yönetmelikler çıkmadı. Makineleşmesi, pazarlaması, paketlemesine ilişkin düzenlemelerin hiçbirisi yapılmadı. Şurada yirmi günlük bir süre bile kalmadı. Bu süre içerisinde bunların yetişme şansı da yok.”dedi.

ÜRETİCİ DE VATANDAŞ DA MAĞDUR OLUR

Ceza öngören maddenin yürürlük tarihinin ertelenmesinin önemli ve gerekli olduğunu, ancak teknik olarak ceza hukuku açısından sorunlar bulunduğunu ifade eden CHP’li milletvekili “Maddeyi 2’ye bölerek tütün için 2021 yılında, makarona ve kâğıda tütün sarmak suretiyle pazarlanması ve satılması için de 2020 yılında, yani yirmi gün sonra yürürlüğe girsin diye bir teklif verilmiş. Bu, ciddi anlamda mağduriyet yaratacaktır” dedi.

BUNUN HİÇBİR VİCDANDA HİÇBİR HUKUK DA YERİ YOK

Komisyon toplantısına makaron ve Adıyaman tütünü getiren Tutdere şöyle devam etti:

“Sarmalık tütünü şu gördüğünüz boş makarona koymadan içme şansınız zaten yok. Düşünün, Türkiye’de 1 kilo tütün satan veya bu şekilde makarona vatandaş üç yıl hapis yatacak. Bunun yatarı 2 yıl 8 ay oluyor. Hakim babanız olsa, bir paket sigaradan ticari amaçla gitseniz iki yıl sekiz ay hapis cezası alacaksınız. Bunun hiçbir vicdanda hiçbir hukuk da yeri yok. Eğer 2 Temmuz’da bu yasa yürürlüğe girerse Türkiye’deki bütün tütün üreticileri mağdur olacak ve hükümet olarak sizler reji sistemi gibi kendi tütün üreticisine üç yıl hapis cezası getiren bir pozisyona düşeceksiniz. Burada bir kriter yok ve önceki yıllarda olduğu gibi değerli arkadaşlar, zorlamaya da maddeyi 2’ye bölmeye de gerek yok. Şimdi, hâkim, önüne bir dosya geldiğinde nasıl bir karar verecek? Ticari amaç ne kadar olacak, ne kadar olmayacak? Maddenin bir bütün olarak ertelenmesi, uygulamada hem çiftçiyi hem üreticiyi hem de adli kollukta çalışan hâkimlerimizi, savcılarımızı rahatlatacaktır. Onun için ceza hukukunda da yıllarca çalışmış bir hukukçu olarak şunu ifade ediyorum: Bu hâliyle bu yasanın sadece tütüne ilişkin kısmının yürürlüğe girmesini 2021’e ertelemenizin hiçbir anlamı yok.”

YÜZBİNLERCE TÜTÜN ÜRETİCİSİ ADINA SİZLERDEN HASSASİYET BEKLİYORUM

Milletvekili Tutdere, komisyon başkanlığına ve komisyon toplantısında bulunan bütün milletvekillerine hassasiyet çağrısı yaptı. Tutdere, “Sizden ricam şu: Yüz binlerce tütün üreticisinin mağdur olmaması için bu maddenin bir bütün olarak ertelenmesi gerekiyor. Şimdi, bu süre içerisinde en azından kooperatifleşme sağlanır, tesisleşme sağlanır, bu geçiş süreci belki tamamlanmış olur. Ama bu şekilde bu maddeyi ikiye bölmek “Yarısı yürürlüğe girsin, yarısı girmesin.” şeklindeki bu düzenleme ciddi anlamda sorun çıkaracaktır ve yurttaşlarımızın mağduriyetine sebebiyet verecektir. Ben, bu konuda özellikle tüm Komisyon üyelerinin ve buradaki bütün arkadaşlarımızın bir hassasiyet göstermesini bekliyorum. Çünkü ceza çok ağır. Verdiğimiz yazılı önerimizde belirttiğimiz gibi hiç olmazsa tesisleşme sağlanıncaya kadar bir yıl veya iki yıl bunun ertelenmesi gerekir. Ancak bu şekilde Türkiye genelinde yaşanabilecek mağduriyetler önlenebilecektir.” ifadelerini kullandı.

Komisyondan mevcut haliyle geçen teklif önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulunda görüşülecek. Teklifin mevcut halinin tütün üreticilerinin mağduriyetlerine yol açacağını vurgulayan CHP’li Tutdere, “ Geride bıraktığımız 3 yılda gerekli mevzuat çalışmalarını yapmayan, kendi üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getiremeyen ilgili bakanlıkların kabahatinin cezasını tütün üreticilerinin ve tütüncülerin çekmesine müsaade etmeyeceğiz. Mağduriyetlerin önlenmesi her iki maddenin de ertelenmesi için ısrarla mücadelemizi sürdüreceğiz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz