‘Yeryüzü Doktoru’ Ak Parti’li Yetiş, Gazze’de Görev Almayı Bekliyor

  0
  29

  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ‘Yeryüzü Doktorları’nın tek üyesi olan Adıyaman Milletvekili Murtaza Yetiş, Gazze’de yaraları sarmak için görev bekliyor. 
  2009 yılında Yeryüzü Doktorları Gönüllüsü olarak 10 gün Gazze’de görev yapan Dr. Murtaza Yetiş, Gazze’de yaşanan katliamda yaralananlara sağlık hizmeti verebilmek için yine Gazze’ye gitmeye hazırlanıyor. Meclisin Filistin Dostluk Grubunda da yer alan Adıyaman Milletvekili Dr. Murtaza Yetiş, doktor olarak veya milletvekili olarak Gazze’ye gitmek için yaptıkları başvurunun sonuçlanmasını bekliyor.
  TBMM Filistin Dostluk Gurubu Üyesi ve Yeryüzü Doktorları Üyesi Milletvekili Murtaza Yetiş, Gazze’de yaşananların insanlığın vicdanının tefessüh ettiği, vicdanların karardığı bir hadise olduğunu belirtti.
  İsrail’in yaptığı zulmün birkaç kelimeyle karşılık bulunamayacağını ve İsrail’in Devlet Terörü uyguladığını kaydeden Milletvekili Yetiş, Türkiye’nin Filistin meselesine kendi iç meselesi gibi yaklaştığını söyledi.
  2009 ile 2010 yılında İsrail’in Gazze’ye saldırısı sürecinde olduğu gibi bu günde Türkiye’deki birçok STK’nın akın akın bölgeye gittiğini, insani, sağlık ve sosyal yardımlarda bulunulduğuna dikkat çeken Yetiş, şimdide oraya gitmek için yüzlerce insanın sırada beklediğini aktardı.
  Milletvekili Yetiş, “Yirmi beş gündür yaşanan acı tablo içerisinde İsrail’in terörist devletin çoluk çocuk, kadın, erkek, yaşlı demeden ama bir taraftan da en vahşi savaşta dahi uygulanması gereken kuralları çiğneyerek sağlık ekiplerine de saldırdığını görüyoruz. İki gün önce pazar yerine yapılan bombalı saldırıdan sonra bölgeye giden ambulanslara saldırılar düzenlendi. Burada maalesef ambulanslar bombalandı. Bu saldırıda doktorlar ve bir takım sağlık personelleri şehit edildi.
  Türkiye olarak kalıcı bir ateşkesin sağlanması hususunda çalışmalarımız var. Bir taraftan Türkiye Büyük Millet Meclisi Filistin Dostluk Gurubu Üyesi olarak, bir taraftan da Yeryüzü Doktorlarının Üyesi olarak bölgeye yoğun bir şekilde yardımlarımızı yapmaya çalışıyoruz. Şahsım olarak arkadaşlarımızla birlikte tekrar Gazze’ye gitmek için adımlar attık.
  Hem Yeryüzü Doktorları anlamında, hem de Mecliste Filistin Dostluk Gurubu Üyesi olarak başvuruda bulundu. Mecliste şuan Gazze’ye gitmek için başvuruda bulunan 20’yi aşkın milletvekili arkadaşımız var. Biz bölgeye gitmek ve oradaki insanlarımıza bu yardım elini uzatmak istiyoruz” dedi.
  Gazze’ye girmek için müracaatlarını yaptıklarını ifade eden Yetiş, “Müracaatımızı yaptık. Bölgede aktif savaş olduğu için ve bir yönüyle parlamenter sıfatımızdan dolayı çok daha hassas olmamız gerekiyor. Bunun içinde özellikle Dışişleri Bakanlığımızın izni ve Dışişleri Bakanlığımızın ilgili ülkeler devletler nezdinde ki girişimlerin sonuçlarını beklemek durumdayız. Son 72 saatlik ateşkes kalıcı hale dönüştürülürse hemen akabinde bölgeye yoğun bir seferberlik başlatacağız. Yeryüzü Doktorları olarak ciddi anlamda yardım gönderildi. Sağlık malzemeleri gönderildi. Bölgede ekiplerimiz hal ve hazırda bekliyor. Bölgede hastanelerinde bombalandığı ve onlarında çalıştırılamaz hale geldiği bir süreç yaşanıyor. Gazze’ye acilen sahra hastanesi kurulması gerekiyor. Acilen aksa hastanesi, vefa hastanesi, şifa hastanesi ve bu hastanelerin başta jeneratör ihtiyacı başta olmak üzere bütün ihtiyaçlarının biran önce giderilmesi gerekiyor. Ondan sonra buraya gerekli tıbbı malzemelerle birlikte sağlık hizmetini verme imkanı elde edelim.
  Dünyanın bütün ülkelerinden gelen yardımları koordine edebilecek yoğun bir çalışma yapılması lazım. Biz Türkiye’den sağlıkla ilgili tüm yatırımlarımızı gerek Tika, gerek Kızılay, gerek AFAD’la birlikte koordine etmeye çalışıyoruz. Ama bir taraftan da yoğun bir şekilde bölgeye biran önce girebilmenin de yollarını araştırıyoruz” şeklinde konuştu.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz