Yağışlar En Çok Çiftçiyi Sevindirdi

  0
  92

  Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Kemal Şahin, yağışların istenilen dönemde düştüğünü ve bu yağışların ürünlerin verimini arttıracağını söyledi.
  2014 yılında ülke genelinde yaşanan kuraklıktan dolayı üreticilerin tedirgin olduğunu ancak yağışlarla birlikte korkulanın olmadığını belirten Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Kemal Şahin, yağışların üreticileri son derece memnun ettiğini dile getirdi.
  Kemal Şahin, “Mart ayıyla beraber yağışın, rahmetin oluşu üreticilerimizi son derece memnun etmiştir. İlimiz genelinde hububatta önemli bir sorunumuz yoktu. Ancak yeraltı ve yer üstü kaynaklarımızın seviyesinin düşük oluşu uzun vadede büyük bir üretim ve ekonomik kayba neden olacaktı. Ancak çok şükür Mart ayıyla beraber yağışın bol olması bizleri rahatlattı. Nisan ve Mayıs ayında da yağış olursa daha güzel olacak. Ürünlerimiz geçmiş yıllara baktığımız zaman gayet iyi bir seviyede. Yani her yıl Nisan ayı ortalarında olması gereken seviyede. Bu yıl daha iyi bir hububat rekoltesi bekliyoruz” dedi.
  Şahin, çiftçileri de uyararak, “Bundan sonraki yağışlardan sonra ürünlere çok dikkat etsinler. Çünkü geçen yıl sarı pas denilen hastalık türedi. Bunun önlemini ise 5 tane ziraat mühendisi arkadaşlarımız tarafından köylerde çiftçilerini bilinçlendirmektedir. Üreticilerim şüpheli bir görüntüyle karşılaşınca bize haber versinler. Ücretsiz olarak gelip mühendislerimiz kontrol etsinler. Önlem alınarak hastalığın önüne geçilebilir” diye konuştu.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz