Vatandaşlardan TPAO Adıyaman Bölge Müdürlüğüne Tepki

  0
  166

  Son günlerde kamuoyunu meşgul eden Üniversite’de işçi çıkarılması ve bunun karşılığında Adıyaman Üniversitesinin işten çıkarılmak istenen 95 işçisine sahip çıkması vatandaşlardan takdir toplarken, aynı duyarlılığı göstermeyen Türkiye Petrolleri Adıyaman Bölge Müdürlüğüne de tepki gösterdiler.

  Türkiye Petrolleri Adıyaman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı 12 resepsiyon görevlisi 1 Mayıs işçi bayramında ihaleyi alan müteahhit firmanın değişmesinden dolayı işten çıkarılmış, bunun üzerine yıllarca Türkiye Petrollerine emek veren ve hizmet eden çalışanlarının bu durumuna karşılık Türkiye Petrolleri Adıyaman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden konu ile ilgili bir açıklama gelmemiş, çalışanlarına sahip çıktığını beyan eden bir açıklamalarda bulunulmamıştı.

  Bir kurumun öncelikle bünyesinde çalıştırdığı personellerinin hak ve hukukunu savunması gerektiğini söyleyen vatandaşlar, Adıyaman Üniversitesinin çalışanlarına sahip çıkmasını örnek gösterdiler.

  Adıyaman Üniversitesi 95 işçinin çıkarılması gündeme geldiğinden işçilerine yasal ve vicdani çerçevede sahip çıktığını vurgulayan vatandaşlar, “Sonuçta her türlü görüşmelere rağmen uzlaşma sağlanamayınca risk alarak sırf var olan fakir, fukara işçilerine sahip çıkmak için ihaleyi tek taraflı olarak fesh etti. Sonuçta ihaleyi alan firma Üniversitenin taleplerine olumlu karşılık verip mevcut işçilerle devam edilmesine karar kılındı. Eğer ki Adıyaman Üniversitesinin bu vicdani tutumu göstermemiş olsaydı şimdi, mübarek Ramazan ayında Adıyaman Üniversitesinin bünyesinde yıllardan beridir çalışan, asgari ücrete tabi olan o yoksul çalışanlar işsiz kalacaktı. Kendileri ile birlikte aileleri, çocukları perişan olacaktı. Buradan biz vatandaşlar olarak başta Adıyaman Üniversitesi rektörü Prof.Dr. M. Talha Gönüllü olmak üzere tüm Adıyaman Üniversitesi yönetimine işçilerine sahip çıktığı için teşekkür ediyoruz, Allah razı olsun diyoruz”

  – TPAO ÜNİVERSİTESİNİN YAPTIĞINI, YAPAMADI

  Aynı davranışın TPAO tarafından da yapılması gerektiğinin altını çizen vatandaşlar, şöyle konuştular:

  “Benzer bir durum 1 Mayıs tarihinde Türkiye Petrolleri Adıyaman bölge müdürlüğünde de yaşanmış ancak Türkiye Petrolleri Adıyaman Bölge Müdürlüğü Adıyaman Üniversitesinin çalışanlarına sahip çıkma adına göstermiş olduğu mücadeleyi göstermediler. 1 Mayıs işçi bayramında işten çıkartılan Türkiye Petrolleri Resepsiyon görevlisi 12 çalışanlardan 5-8-10 yıl hizmet eden kişilerde vardır. Asgari ücret olmasına rağmen büyük bir şükür içerisinde işe gidip gelen insanlardı ve bu zamana kadar işten çıkarılmalarına sebep olacak herhangi bir vukuatın içeresine dahi girilmemişti. Bu çalışanlar arasında çocukları olan, çocukları hasta olan, okula giden var, annesine, babasına bakmakla yükümlü olanlar, nişanlı olan vb.. kişiler de var. Sonuç olarak kendi kurum müdürleri, şefleri ellerinden tutmadılar. Tabiri caizse yıllardır emek verdikleri ve hizmet ettikleri kurumları bir çırpıda, empati yapmadan kapı işlerine son verdiler hem de 1 Mayıs işçi bayramında. Eğer ki Türkiye Petrolleri Adıyaman Bölge müdürü ve şefleri bu olay olduğu günde tavırlarını Adıyaman Üniversitesi gibi takınsalardı şimdi huzurlu, mutlu bir şekilde işten çıkarılan 12 Resepsiyon görevlisi işlerinin başında olacaklardı. Biz vatandaşlar olarak Türkiye Petrolleri Adıyaman bölge Müdürü Savaş Bütün ve yetkililerine bir kez daha sesleniyoruz: Eğer ki vicdan sahibiyseniz, kendinizi işten çıkarılan 12 resepsiyon işçisinin her birinin yerine ayrı ayrı koyun, onların aradan geçen iki aya rağmen işlerinin başına dönememelerinden dolayı, evlerine ekmek götüremediklerini, o yaşta işsiz kalmanın, çocuklarının, eşlerin, anne ve babalarının üzüntülerini, bunca zamandır size ve kurumunuza dürüstçe hizmetlerini gözünüzde canlandırın. Eğer ki gözünüzde canlandırdığınız tablo vicdanınızda bir yaraya sebep olmuyorsa diyecek bir şeyimiz yok ancak bizim vicdanımızı paramparça ettiği gibi sizin vicdanlarınızı da sızlatıyorsa bu kardeşlerimizin işe dönüşlerine yönelik bir çalışmada bulunun, böylelikle Adıyaman kamuoyundaki ve daha da önemlisi Allah katındaki sorumluluğunuzu yerine getirin”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz