Vanlılar İçin Ağızlar Bantlandı

  0
  474

  Adıyaman’ın Kahta ilçesinde üniversite öğrencileri, Van’da depremzedelerin elektriğinin kesilmesini protesto etmek için ağızlarını bantlayıp yürüyüş yaptı.
  Van Depremi sonrası konteynırlara yerleştirilen ailelere 120 gün boyunca elektrik verilmediğini iddia eden öğrenciler, Fatih Parkı’nda ağızlarını bantla kapatıp Yüzüncü Yıl Parkı’na gelerek basın açıklaması yaptı.
  Öğrenciler adına açıklama yapan Vanlı öğrenci Zade Taştan, “Amacımız, esaret ve çaresizlik içinde çırpınan bir halkın her geçen gün tükenen umutlarına umut katmak ve bütün varlığımızla, ‘Biz de üşüyoruz, biz de sizinleyiz’ demektir. Bulunduğumuz konumda şöyle seslenmek istiyorum; bütün Müslüman alemi ve özellikle devletin başında olanlar, sizin hiç evladınız gözünüzün önünde donarak can verdi mi? Evladınızı çaresiz bir şekilde ölüme bıraktınız mı hiç? Haykırışların ve ağlayışların fayda edemeyeceği bir yüreğe sahip oldunuz mu? Yok, hiçbirini ne gördünüz ne de yaşadınız ve görenin, yaşayanın da halinden anlamadınız hiç çünkü siz sadece kendinizi görmeyi tercih ettiniz. Van’da donan çocukları görmediniz. Kar nedeniyle Galatasaray ve Juventus maçı bir hafta boyunca medyanın gündeminden düşmedi. Peki aylardır kar içinde can çekişen yoksul eller, bebekler nerede, neden gündemde değil? Böyle bir ülkede doğduk. Hep yaşam ve ölüm çizgisi üzerindeydik. Yeter Türkiye yeter. Yardımseverlik, çadırda yaşamını sürdüren bir ailenin küçük çocuğunun eline 100 lira vermek değildir. Herkesin insanlıktan kendisine bir pay çıkarıp bu duruma bir son vermenin zamanı değil mi?” ifadelerini kullandı.
  Basın açıklamasının ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapan kalabalık, ardından sessizce dağıldı.

   

  AW000626AW000626

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz