Vali Demirtaş; Engellilerimizin Sorunu Toplumun Ortak Sorunudur

  0
  455

  3 Aralık Dünya Engelliler Günü bütün yurt genelinde olduğu gibi, Adıyaman’da da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Adıyaman’da düzenlenen Engelliler günü Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sait Mızraklıdağ’ın  Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı.

  3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Adıyaman Hükümet Konağı önünde düzenlenen programa Vali Mahmut Demirtaş, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sait Mızraklıdağ, bazı kurum amirleri, Adıyaman’da faaliyet gösteren engelli dernekleri ile engelli vatandaşlar katıldı.

  Engelliler Günü programı, Saygı Duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü çelenginin Atatürk Anıtına sunulmasından sonra konuşmalarla devam edildi.

  Engelli Dernekleri adına bir konuşma yapan Zeynal Alagöz, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle düzenlenen programda kendilerini yalnız bırakmayan Vali Mahmut Demirtaş ve diğer katılımcılara teşekkür ederek, temennilerini dile getirdi. Alagöz, bugün kurum amirlerimizden bir ricamız olacak. Kurum amirlerimizin kendi kurumlarında çalıştırmış olduğu engellilere 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle birer hediye takdim ederek engelli kardeşlerimizi onure etmelerini diliyorum. Ayrıca, işitme engellilerin Cuma Hutbelerinde imamın verdiği vaazı anlamaları için Müftülükten bir düzenleme yapılmasını istiyoruz”dedi. Alagöz, Engellilere yönelik kendisinin kaleme aldığı bir şiirle konuşmasını tamamladı.

  Engelsiz bir yaşam temennisiyle “Dünya Engelliler Gününü” kutlayarak söze başlayan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sait Mızraklıdağ ise, “Engellilik doğuştan kaza veya uzun süren bir hastalık sonucunda oluşan bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yeteneklerin kaybı olarak tanımlanmaktadır. Sağlık, eğitim, istihdam, sosyal güvenlik ve toplumsal yaşama tam katılım gibi temel sorunlarda engelli vatandaşlarımız için fırsat eşitsizlikleri yaşanmaktadır. Engellilerin kendi kendine yeterlik ve işlevsellik konusunda olabilecek en iyi düzeye çıkarılması ve bu düzeyin korunması için rehabilitasyon programlarının kurgulanması ve özellikle araç gereçlerinin de bu kapsamda el alınacağı yardım servislerinin geliştirilmesi öncelikli konulardır. Bu anlamda geliştirilen sağlık, eğitim, rehabilitasyon, sosyal güvenlik, istihdam ve spor alanlarındaki politikalar engellilerin topluma başarılı bir şekilde entegre olmasını sağlayacaktır”dedi.

  3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle yazılı bir açıklama yapan Vali Mahmut Demirtaş ise açıklamasında, “Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık gününün engelli bireylere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığı arttırması açısından anlamlı bir tarih olduğunu kaydederek, engellilik konusu yalnızca engelli bireyleri ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren önemli bir konudur. Ülkemiz, sosyal devlet olmanın verdiği anlayışla hareket ederek engelli kardeşlerimizin toplumda hak ettiği hayat şartlarına kavuşturulması amacıyla önemli yasalar hayata geçirerek, engellilerimize yönelik memnuniyet verici adımlar atılmıştır. Engellilerimizin toplumsal hayatta varlık göstermeleri ve kendilerine yer bulmaları, şüphesiz tüm toplumu zenginleştirecek ve güçlendirecektir. Bütün engelli kardeşlerimin 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutluyor, kendilerine ve ailelerine sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum”dedi.

   

  Konuşmaların ardından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Vali Mahmut Demirtaş’ın engellilerle birlikte toplu resim çektirmesi sona erdi.  1

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz