Vali Demirtaş 112 Acil Komuta Kontrol Merkezini İnceledi

  0
  209

  Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş beraberinde Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan, İl Emniyet Müdürü Fikret Salmaner ve İl Sağlık Müdürü Dr. M. Emin Taş ile birlikte il geneline hizmet veren 112 Acil Komuta Kontrol Merkezini ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

  112 Acil Komuta Kontrol Merkezini gezen Vali Mahmut Demirtaş, merkezde yürütülen çalışmalarla ilgili İl Sağlık Müdürü M. Emin Taş ve 112 Başhekimi Dr. Osman Küçükkelepçe’den ayrıntılı bilgi aldı.

  112 Acil Komuta Kontrol Merkezinin ilimiz merkez, ilçeleri ve köylerinde yaşayan tüm vatandaşlarımıza 24 saat aralıksız sağlık hizmeti verdiğini belirten Vali Mahmut Demirtaş, “Komuta merkezimizde tüm ambülanslarımız dijital olarak ambulanslara yerleştirilmiş olan GPS sistemi sayesinde online takip edilmektedir. Çağrının geldiği andan itibaren olay sonuçlanıncaya kadar geçen tüm süreç kayıt ve kontrol altına alınmaktadır. Çağrıların, operatörlerin, hastanelerin, ekiplerin ve ambulansların durumları sürekli ve güncel olarak izlenebilmektedir. Ekiplerin ve hastanelerin mevcut durumlarına göre yönlendirmeler yapılmaktadır. Tüm telefon işlemleri bilgisayar üzerinden gerçekleştirildiği için tüm görüşmeler telefon numarası ve telsiz üzerinden bilgisayara kaydedilmekte gerekli hallerde arayan kişilere ulaşılarak vaka takipleri yapılmaktadır”dedi.

  112 Komuta Kontrol Merkezinin günlük ortalama 500 beş yüz civarında çağrı aldığını belirten Vali Mahmut Demirtaş” Bu çağrıların bir çoğu maalesef asılsız çıkmaktadır. Vatandaşlarımızdan ricamız 112 Acil Komuta Kontrol Merkezini gereksiz yere meşgul etmemeleridir. Adıyaman’da 24 ayrı istasyonda 29 adet kara ambulansı, 3 adet kar paletli ambulans, bir adet 4 yataklı ambulans ve 2 adet UMKE aracı ile 24 saat kesintisiz acil sağlık hizmetleri verilmektedir. İl ve ilçe merkezlerinde acil vakalara ulaşma hızımız ilk 10 dakikada %98 düzeyindedir. Kırsal alanda da yine ilk yarım saatte aynı oranda acil vakalara yerinde müdahale edilerek, sağlık tesisine hastaların naklini gerçekleştirmekteyiz. Büyük vakalarda ise 112 Acil Servis ekibi tarafından vakanın durumuna göre ekipler Belediye, Polis, Jandarma, AFAD, İl Özel İdaresi ve Karayolları  ile işbirliği yapmaktadır”dedi.

  112 Acil Komuta Kontrol Merkezinde çalışan tüm personelle sohbet eden Vali Demirtaş, “Sizler çok kutsal bir görevi ifa ediyorsunuz. Yaptığınız görevi mutlaka layıkıyla yerine getirin. Çünkü sizler doğrudan insan hayatıyla ilgileniyorsunuz. Gösterdiğiniz fedakarlıktan dolayı hepinize teşekkür ediyorum”dedi.

  Vali Mahmut Demirtaş daha sonra beraberindeki heyet ile birlikte 112 Komuta Kontrol Merkezi Başhekimi Dr. Osman Küçükkelepçe’den yürütülen çalışmalarla ilgili bir brifing aldı.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz