Adıyaman’ın tarihi camilerindeki yaşanan sıkıntıları defalarca dile getirmemize rağmen, Vakıflar Bölge müdürlüğünün henüz bir çalışma başlatmamış olmasına tepki gösteren vatandaşlar, Vakıflar Bölge müdürlüğü ne iş yapar diye tepkilerin dile getirdiler.

Adıyaman’ın tarihi camileri arasında yer alan ve aynı zamanda Şehir merkezinde olmaları vesilesiyle cemaatinin oldukça yoğun olduğu Hocaömer Cami, Çarşı Camisi, Kab Cami, Yenipınar Camisi, Sıratut Cami başta olmak diğer camilerimizde ki yaşanan sorunu defalarca dile getirmemizin ardından aradan geçen zarfında Vakıflar Bölge müdürlüğünden Adıyaman’a geri dönüşüm olmadı.

Dükkân kirası ve Cami tuvalet kira paraları söz konusu olduğunda  işini yapan Vakıflar Bölge Müdürlüğünün camilerde yaşanan sorunlarda Adıyaman’a üvey evlat muamelesi yaptığını dile getiren Vatandaşlar; “Vakıflar Bölge Müdürlüğü söz konusu camilerimizde yaşanan sıkıntılar karşısında aynı duyarlılığı göstermiyor.

İl olarak Vakıflar bölge müdürlüğü bünyesinden çıkarılmadıkça sorunların bu şekilde devam edeceğini belirten vatandaşlar; “2 Mart tarihinde ilimizde meydana gelen deprem birçok binayı olduğu gibi camilerimizi de etkiledi. Birçok camimiz bu depremde ciddi sıkıntılar yaşadı. Yetkililerin bu konuya bir an evvel el atmasını istiyoruz. Yenipınar Camide kubbelerin çatlaması sonrasında yağan yağmurun içeri sızmasıyla oluşan nem rutubet kokusu cami cemaatini oldukça rahatsız ediyor. Hocaömer ve Çarşı camisi restorasyon yapılması için ihalesi yapılmasına rağmen aylardır ses yok. Kap cami yakın zamanda restore edilmesine rağmen büyük kubbenin içerdeki sıvalarında oluşan çatlamalar vatandaşı tedirgin etmekte. Oluşan çatlaktan sıva parçaları vatandaşın başına düşmek üzere. Sıratut Camide ise minaresi yıkık olmasına rağmen hala onarım bekliyor. Adıyaman’da bulunan birçok camii olağanüstü kötü durumda, gerekli bakım nedense Adıyaman’ı üvey evlat gören Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafında yapılmıyor Milletvekillerini ve yetkilileri camilerimizdeki sorunları çözmeye davet ediyoruz ve bu sorunun çözülmesini istiyoruz. Şayet çözül üretilmeyecekse Adıyaman Vakıflar Bölge Müdürlüğü bünyesinden çıkarılsın, kent olarak kendi camilerimizin sorunlarını cami cemaatinden toplanacak paralarla bile en iyisini yaparız” şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz