Vakıflar Bölge Müdürlüğü Adıyaman’a Bak!..

0
454

Adıyaman’ın tarihi camilerinde yaşanan sıkıntıları defalarca dile getirmemize rağmen, Vakıflar Bölge Müdürlüğünün şehrimizi yok saymasına tepki gösteren vatandaşlar yıkılan, dökülen ve minaresiz camiler konusunda artık laf değil icraat beklediklerini ifade ederek, Vakıflar Bölge Müdürünü göreve davet etti.

Başta Hocaömer, Çarşı, Kab, Yenipınar, Musalla ve Sıratut gibi şehir merkezinde yoğun bir cemaate sahip camilerimizdeki sorunları defalarca dile getirmemize rağmen aradan geçen zaman zarfında Vakıflar Bölge Müdürlüğünden ne bir geri dönüşüm oldu nede bir çalışma yapıldı.

Adıyaman’ın tarihi camilerindeki dükkan kirası ve cami tuvalet kira parası söz konusu olduğunda işini yapan Vakıflar Bölge Müdürlüğü, camilerde yaşanan sorunlarda Adıyaman’a üvey evlat muamelesi yaptığını dile getiren vatandaşlar, şunları kaydetti:

“Vakıflar Bölge Müdürlüğü söz konusu camilerimizde yaşanan sıkıntılar karşısında aynı duyarlılığı göstermiyor. İl olarak Vakıflar Bölge Müdürlüğü bünyesinden çıkarılmadıkça sorunların bu şekilde devam edecektir. 2 Mart 2017’de Samsat ilçemizde 5.7 şiddetinde depremde birçok binayı olduğu gibi camilerimizi de etkiledi. Çoğu camimiz bu depremde ciddi sıkıntılar yaşadı, minareleri yıkıldı ve hasar gördü. Aradan geçen 3 yıla rağmen hala yapılmaması Adıyaman’ın sahipsizliğinin göstergesidir. Vakıflar Bölge Müdürlüğünün Şanlıurfa’ya gösterdiği ilgi alakanın yüzde 20’sini Adıyaman’a göstermesini istiyoruz.

Mehmet Ali PALALI Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürü

Şehir merkezinde bulunan camilerin Yenipınar Camide kubbelerin çatlaması sonrasında yağan yağmurun içeri sızmasıyla oluşan nem rutubet kokusu cami cemaatini oldukça rahatsız ediyor. Hocaömer ve Çarşı camisi restorasyon yapılması için ihalesi yapılmasına rağmen yıllardır ses yok.

Çarşı Cami yıkılan minaerenin taşları

Kap cami yakın zamanda restore edilmesine rağmen büyük kubbenin içerdeki sıvalarında oluşan çatlamalar vatandaşı tedirgin etmekte. Oluşan çatlaktan sıva parçaları vatandaşın başına düşmek üzere. Minaresi yıkık olan Sıratut Camii ise hala onarım bekliyor. Adıyaman’da bulunan birçok camii çok kötü durumda, Adıyaman’ı üvey evlat gören Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafında gerekli bakımlar yapılmıyor. Milletvekillerini ve yetkilileri camilerimizdeki sorunları çözmeye davet ediyoruz. Şayet çözüm üretilmeyecekse Adıyaman, Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürlüğü bünyesinden çıkarılsın, kent olarak kendi camilerimizin sorunlarını cami cemaatinden toplanacak paralarla yaparız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz