Uzman Psikolog Necmettin Gürsoy; “Sorunu Olan Hastaların Uzman Doktora Görünmesinde Fayda Var”

  1
  122

  Adıyaman Özel Park Hospital’da hizmet vermeye başlayan Uzman Psikolog Necmettin Gürsoy, psikolojik sorunları olan hastaların hiç çekinmeden bir uzman doktora veya Psikologa gözükmelerinin tedavileri açısından önemli olduğunu söyledi.

  Psikiyatri veya Psikolog’nda bir ortopedi gibi, bir üroloji gibi, bir kalp rahatsızlığı gibi, bir rahatsızlık olarak değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Gürsoy, Psikiyatri Doktoruna ve bir Psikologa muayene olmanın yanlış yorumlanmaması gerektiğini ifade etti.

  Branş olarak verdikleri hizmetler arasında en önemli konuların başında aile ve çift terapisi olduğunu belirten Gürsoy; “TUİK’in verilerine göre son yıllarda Türkiye geneli boşanma oranında Adıyaman ili üçüncü sırada. Bunun yanı sıra il sağlık müdürlüğünün 2011 verilerine göre Adıyaman’da 298 adet intihar vakası oluşmuş. Bu verileri göz önüne aldığımızda Adıyaman’da neler oluyor demeden geçemiyoruz. İnsanlar boşanıyor, intihar ediyor veya intihara kalkışıyor. Hepimiz hayatın zorluklarını taşıyoruz ama bu yükü kaldırmanın, götürmenin, bu yükü hafifletmenin yolu paylaşmaktır. Bunu uzman biriyle paylaşmaktır. Bizim ne yazık ki bu konuda bizim bilincimiz az. Arkadaşlarımıza anlatıyoruz veya anlatmıyoruz. Kol kırılır yen içinde kalır misali bu çok da sağlıklı bir şey değil. Artık şunu çok iyi bilmemiz lazım, Psikiyatri veya Psikolog da bir ortopedi gibi, bir üroloji gibi, bir kalp rahatsızlığı gibi, bir rahatsızlık olarak değerlendirelim. Bunda bir ayıp yok, günah yok, bir delilik yok. İnsanın psikolojisi de mi bozulmasın. İnsanın beyninin biyokimyasının bozulması. Asıl konu burada. Bunun temel sebeplerinin başında insan psikolojisinin bozulması, insanların ruh sağlığının bozulması. Karar mekanizmasının bozulması. Ortaçağ da, milattan önce böyle bir hasta olduğu zaman, insanların kafalarını çivi ile delinir, içinde cinler periler çıksın derlerdi. Kötü kokular verilir oradaki kötülükler dağılsın diye. Ama şimdi öyle değil. Biz insanın ruhunu istemiyoruz. İnsanın psikolojisi bozulursa, insanın karar mekanizması da değişiyor. İntihar da edebiliyor, hezeyanlar da oluşturabiliyor. Düşünce sistemi de bozulabiliyor. Bunun sonucunda insanlarda bir tükenmişlik hissine kapılıyor ve çaresiz bir şekilde ne yapıyor gidiyor hayatını sonlandırıyor. Şayet bu insanlar bu sıkıntıları yaşamadan evvel, hayatlarına son vermeden evvel bir Psikiyatri doktoruna veya Psikologa başvursalardı, belki de hayatları değişebilirdi. Bunun için vatandaşların bu tarzda sorunları varsa, uzman bir doktora, psikoloğa gitmesi gerekiyor. Mutlaka faydasını görürler. Biz çok vakalar gördük. Binlerce vaka gördük. Ölümden dönderdiklerimiz oldu. Şizofren derecesine gelmiş psikotik atak geçiren hastalarımız oldu. Biz onları geri dönderdik ve tedavi ettiğimiz hastalarımız oldu. Biz bu tür tedavilerimizde yüzde 80-90 iyi sonuçlar alıyoruz” şeklinde konuştu.

  Psikiyatris ve Psikolog’un çalışma alanlarıyla ilgili bilgiler veren Gürsoy; “Biz daha çok Psikiyatris ile birlikte çalışıyoruz. Psikolog insan davranışlarını inceliyor. Psikiyatri ise tıbbi yönünü inceliyor. Psikiyatri ilaç yazıyor, Psikolog ise beyin yönetimiyle ilgili, algı yönetimiyle ilgili çalışmalar yapıyor. Bununla ilgili terapiler yapıyor” dedi.

  Gürsoy, Adıyaman Özel Park Hospital bünyesinde, Aile ve Çift Danışmanlığı Terapisi, Bilinçli Hipnozla Sigara Bırakma, Cinsel Sorunlar, EDMR Yöntemi ile Depresyonla Başa Çıkma ve Baş Ağrısını Giderme, Ergen ve Çocukların Sorunları, Ders Çalışma Teknikleri Başarma ve Kendine Güven, Konuşma Bozuklukları ve Kekemelik, Evde Psikolojik Destek, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite, Nöro Psikolojik Testler (NPT), Öfke ve Strek Kontrolü, Kişilik Testleri gibi hizmetler vermeye başladıklarını ifade etti.

   

   

   

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz