Üniversitede ‘Selçuklularda Okçuluk’ Konulu Konferans

  0
  150

  Adıyaman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü tarafından ‘Selçuklularda Okçuluk’ konulu konferans düzenledi.
  Eğitim Fakültesi Vehbi Koç Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansa; Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sebahattin Arıbaş, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Koca, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.
  Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alptekin Yavaş ise konferansa konuşmacı olarak katıldı.
  Ok ve yayın Türk medeniyetinde bir hakimiyet sembolü olarak özel bir anlama sahip olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Yrd. Doç. Dr. Alptekin Yavaş, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde savaş silahı olarak kullanılan ok ve yaylar hakkında bilgiler verdi. Selçuklu dönemine ait arkeolojik araştırmalara dayanan bulgular paylaşıldı.
  Yavaş, “Türklerde okçuluk 3 bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Ok ve yay Türk medeniyetinde bir hakimiyet sembolü olarak özel bir anlam taşımaktadır. Türk yayı dünyada ateşli silahlar icat edilene kadar en etkili silah olmuştur. Kompozit yay denilen Türk yayı üç farklı malzemeden oluştuğu için çok önemli bir atış kabiliyetine sahipti.
  Batılı ok ve yayı bir savunma silahıyken Türk yayı teknik özellikleri sebebiyle bir saldırı silahı olmuştur. Osmanlı dönemine ilişkin birçok örneğini müzelerde görebildiğimiz ok ve yayların Selçuklular dönemine ilişkin olanlarının çok az bir kısmı günümüze gelebilmiştir” şeklinde konuştu.
  Konferansın ardından Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, konferansa konuşmacı olarak katılan Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alptekin Yavaş’a teşekkür ederek çiçek takdim etti.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz