Üniversitede, Geleneksel İkinci Sosyal Sorunlar Sempozyumu

  0
  32

  Adıyaman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Sosyoloji Topluluğu tarafından Fen Edebiyat Fakültesi Merkezi Derslikler B-2 Konferans Salonu’nda “Geleneksel İkinci Sosyal Sorunlar” adlı sempozyum düzenlendi.
  Yrd. Doç. Dr. Bekir Kocadaş’ın selamlama ve açılış konuşması ile başlayan sempozyumda öğrenciler medyanın çocuk üzerindeki etkisi, çocuk istismarı ve ihmali, çocuk suçluluğu ve seri cinayetler gibi konularda sunum yaptı. Günümüz sosyal sorunlarının ele alındığı ve çözüm önerilerinin sunulduğu sunumlarda, çocukların medyadan çok etkilendiği, çocukların ihmal ve istismar edildiğinde bunun topluma mal olacağı ve bunun da çocukları suça iteceği belirtilerek seri cinayetleri işleyen katilleri nasıl tanıyacağımız ve bu katillerin özellikleri anlatıldı.
  Sempozyumda bir konuşma gerçekleştiren Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü toplumu ve toplumları ele alarak insan kaynağının önemli olduğunu ifade etti. Toplumların gelişmesinde insan yetiştirmenin, genç nesilleri doğru yönlendirmenin önemine değinen Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü nesilleri yetişmemiş, kendini geliştirmemiş insanların olduğu toplumların ayrışmaya ve yok olmaya hazır toplumlar olduğunu belirtti. Öğrencilere seslenen Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, “Sizler aslında birer sosyal bilimci adayısınız. Buradan aldığınız bilgilerle toplumu iyi analiz ederek, toplumun sorunlarına ışık tutacaksınız. Topluma ışık tutmak, toplumun sorunlarını ele almak için de öncelikle kendi kültürünüzü, kendi değerlerinizi iyi bilmeniz gerekiyor. Toplumumuzun aile değerlerini bilmeden, gelenek görenek ve ananelerini bilmeden toplumu ele alamazsınız ve sorunlarına çözüm üretemezsiniz. Sizler geleceğim birer toplum bilimcisi olarak bu toplumun umudusunuz. Kendinizi yetişmez, alanınızda uzman olmazsanız bu toplumun umudunu yok etmiş olursunuz. Böylelikle sizler toplumun geleceğini de yok etmiş olursunuz. Umudunu yitirmiş, gelecek nesillere güzel miras bırakamamış toplumlar değer kaybına uğramış toplumlardır. Ben sizlerden umutluyum, ülkemin gençlerinden umutluyum çünkü sizler bizim geleceğimizsiniz ve her ne yaparsanız yapın, her nereye giderseniz gidin ancak ülkemiz ve kendiniz adına güzel bir temsiliyet sergileyin” dedi.
  Sempozyuma Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Niyazi Kahveci, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Koca, Sosyoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bekir Kocadaş ve akademik ve idari personelin yanı sıra öğrenciler katıldı.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz