Üniversitede Adıyaman Evi İnşaatına Başlandı

  0
  45

  Adıyaman Üniversitesi Yönetimi, Adıyaman’ın tarihi ve kültürel miraslarının yaşatılması amacıyla Merkez Kampüste “Adıyaman Evi” inşaat çalışmasını başlattı.
  Tamamlandığında Adıyaman’ın yerel tarihinin ve kültürünün belli başlı özelliklerini canlandıracak olan Adıyaman Evi ile ilgili konuşan Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Adıyaman’ın tarihini ve kültürünü yaşatmak için evin önemli bir görev üstleneceğini söyledi.
  Kültürel motiflerin yaşatılması, korunması ve sonraki kuşaklara aktarılmasının toplum ve şehir olmanın bir gereği olduğunu vurgulayan Gönüllü, “Zemin artı 1 kat olarak projelendirdiğimiz Adıyaman Evimizin 1251 metrekare kapalı alanı olacak. İçerisinde 1 protokol salonu, 2 misafir salonu ve 1 mutfak yer alacak. Evin ön kısmında Adıyaman’ın eski evlerinde bulunan avluların bir örneği olacak. Mimari yapıya oymalı eski tip kapılar, şömine, ahşap sedir, dökme demirden kapı tokmağı, cumba, su tulumbası gibi tarihi ve kültürel motifleri işleyeceğiz” dedi.

   

  AW064003

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz