Umke Tatbikatı Gerçeği Aratmadı

  0
  58

  Adıyaman UMKE ekipleri tarafından düzenlenen arama, kurtarma ve sağlık müdahalesi tatbikatı gerçeği aratmadı.

  Bir haftalık teorik ve uygulama eğitiminin ardından Adıyaman Karadağ Seyir Tepesi’nde tatbikat gerçekleştirildi. Dört günlük teorik, 3 günlük pratik eğitimin ardından gerçekleştirilen tatbikata UMKE ekiplerinin yanı sıra İl AFAD ekipleri, 112 Sağlık ekipleri, Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerde katıldı.

  Tatbikatı Vali Yardımcısı Yunus Emre Altıner, Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Seyit Ahmet Bağcı, kurum ve kuruluş temsilcileri izledi.

  Tatbikat gereği, yüksekte bulunan bir yaralıyı kurtarma, kazan dairesi patlayan ve çöken bina enkazından yaralıların kurtarılması ve müdahalesi, kazada yaralıya müdahale ve kurtarılması gerçekleştirildi.

  Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş“Bugünki tatbikatımız yaklaşık 1 haftadır teorik bilgilerle başladı. Teorik eğitimlerle başladı ve bugünde pratiğe işi döktük. Sağlık Müdürlüğünün yanı sıra bizlere destek veren , İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüzde ekipleri bugün bu tatbikatta görev aldılar”

  UMKE İl Sorumlusu Filiz Aslan:“Amacımız afette çalışacak sağlık personeli yetiştirmek. Toplam 43 personelimize bu eğitimi verdik bu sefer. Araç içi kurtarma, enkaz altı kurtarma, yüksekten iple kurtarma, doğada hatta kalma eğitimleri, doğada yol bulma, afette haberleşme eğitimlerinin yer aldığı toplam 3 günlük eğitim programı vardı. Onun öncesinde de 4 günlük bi teorik dersi verildi. Yedi günlük verdiğimiz bir eğitim oldu”

  BHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz