Tut’ta Dut Pekmezi ve İncir Hasadı

  0
  51

  Tut ilçesinde bin 300 dekarlık alanda 20 bin dut ağacından yılda 350-400 ton dut pekmezi üretiliyor.

   

  İlçe halkının ekonomik gelir elde ettiği en büyük sektör olan dut meyvesinden, kuru dut ve pekmez yapılıyor.

   

  Tut İlçesine giderek Tut İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdal Yılmaz ve Tut Belediye Başkanı Cemal Avcı ile birlikte tut pekmezi yapımını yerinde inceleyen İl Müdürü Adil Alan, burada yaptığı konuşmada, “İlçemizde yaklaşık bin 300 dekarlık bir alanda 20 bin civarında ağaç ile yıllık 350-400 ton civarında dut pekmezi üretiliyor. Bunun yarısı ilimiz dışındaki firmalar tarafından yurt dışına ihraç edilmektedir. Şu anda ilçemizde devam eden iki tane ekonomik yatırım tesisimiz var. Bir tane de GAP İdaresi tarafından desteklenen, Ziraat Odası ile ortaklaşa inşa edilen dut pekmezi işleme ve paketleme tesisi var. Bu tesis de devreye girdikten sonra artık Tut ilçemizden doğrudan yurt dışına ve ülkemizden çeşitli ülkelerine ihracat yapılacaktır” dedi.

  İl Müdürü Adil alan ve İlçe Belediye Başkanı Cemal Avcı ile birlikte incelemelerde bulunan İlçe Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdal Yılmaz ise şu açıklamalarda bulundu:

  “Tut ilçesinde Gap Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın yapmış olduğu projeyle 5 çiftçimize onar dekarlık alanda toplam 50 dekar kapama incir bahçesini gezip incir hasadına katılmış bulunuyoruz. İlçede son yıllarda ekonomik anlamda önem kazanan Bursa Siyahı inciri genellikle iç piyasada tüketim alanı bulmakta olan ve özellikle raf ömrünün uzun olması, dış görünümünün iriliği, tadı ve sulu iç yapısı ile ön plana çıkmaktadır.

  Adıyaman’da organik Tarımın başkenti Tut ilçemiz engebeli ve küçük ölçekli arazilere sahip olması nedeni ile tarla tarımına pek müsait olmayıp, daha ziyade bahçe tarımına müsaittir. Meyve üretimi olarak dut, ceviz, antepfıstığı daha ön plana çıksa da son zamanlarda modern incir bahçelerinin tesisi ile ilçemizde incir tarımı gelişmektedir. Gap Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın yapmış olduğu projeler ile 2016 yılının başında 5 çiftçimize onar dekarlık alanda toplam 50 dekarlık kapama incir bahçesi tesis edilmiştir. Yeni yapılan incir bahçesi projeleri ile birlikte ilçemizde incir alanı 610 dekara çıkarılmıştır. Yapılan araştırmalarda ilçeye en uygun incir çeşitlerinin Sarılop, Sarıyemiş ve Bursa Siyahı olduğu gözlenmektedir.”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz