Tutdere Tütün ve Sulama projelerini Bakana Sordu

0
693

Milletvekili Av. Tutdere’nin Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sorduğu tütün ve sulama sistemlerinin akıbeti ile ilgili sorulara Bakan Pakdemirli yanıt verdi. Tutdere yanıtlarla ilgili “Adıyaman’ın temelde beklediği iki konu olan sulama ve tütünün özgürleşmesi için yapılması gereken düzenlemelerle ilgili yetkili kurumlar topu taca atmaya devam ediyor. Ama biz söylemekten vazgeçmeyeceğiz, Adıyaman halkı hakettiği ve sözü verilen yatırımları bekliyor.” ifadelerini kullandı. 

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere’nin Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 yılı bütçe görüşmeleri kapsamında sorduğu sorulara bu hafta Bakan Bekir Pakdemirli’den yanıt geldi. Tutdere Bakana tütüne yönelik yapılması beklenen düzenlemelerle birlikte, Adıyaman’ın sulama sistemlerine ilişkin Çetintepe, Gömükan ve Koçali Barajlarının akıbetini sordu. Bakan Tütün düzenlemelerinin gerekli kamu, kurum ve kuruluşlarınca yapıldığını söyledi. Koçali’nin henüz sulama sistemleri ihalesi, yapılacak, Gömükan Barajı’nın ise, sadece yüzde 5’i tamamlandı. 

Tutdere “Adıyaman’ın temelde beklediği iki konu olan sulama ve tütünün özgürleşmesi için yapılması gereken düzenlemelerle ilgili yetkili kurumlar topu taca atmaya devam ediyor. Ama biz söylemekten vazgeçmeyeceğiz, Adıyaman halkı hakettiği ve sözü verilen yatırımları bekliyor.” dedi. 

Pakdemirli, Tutdere’ye yaptığı açıklamada “Tek başına kıyılıp içilebilme vasfına sahip tütün çeşitlerinin üretildiği merkezlerde tütün üreticilerinin bir araya gelerek kurduğu Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatiflerine Sarmalık Kıyılmış Tütün Mamülü Üretim Tesisi Kurmaları amacıyla avantajlar sağlanması öngörülerek hazırlanan Yönetmelik Taslağı ilgili Bakanlık, Kamu Kurum ve Kuruluşları ile, sivil toplum örgütlerinin görüşüne sunulmuştur.  Gelecek görüşler doğrultusunda tamamlanarak Resmi Gazetede yayınlanacaktır. Bununla birlikte “Tütün Üretimi, İşlenmesi, İç ve Dış Ticareti ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” değişikliğine ilişkin çalışmalar da devam etmektedir.” dedi. 

Milletvekilinin Çetintepe, Gömükan ve Koçali Barajlarıyla ilgili sorularına gelen yanıtlar ise şöyle; 

ÇETİNTEPE’DE YÜZDE 62 FİZİKİ GERÇEKLEŞME SAĞLANDI 

“Çetintepe Barajı; Göksu Araban 1. Merhale (GAP) Projesi kapsamında yer alan temelden yüksekliği 116 metre ve 460 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip Çetintepe Barajı ile 650 in 102 dekar arazinin sulanmasına hizmet edilecektir.  Çetintepe Barajında şimdiye kadar yüzde 62 fiziki gerçekleşme sağlanmış olup, gövde dolgu imalatları devam etmektedir. 

GAP KAPSAMINDAKİ GÖMÜKAN’IN HENÜZ YÜZDE 5’İ YAPILABİLDİ 

Gömükan Barajı; Gömükan Projesi (GAP) kapsamında yer alan, temelden yüksekliği 80,50 m. ve 57,46 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip Gömükan Barajı ile 72.610 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir.  Gömükan Barajında şimdiye kadar yüzde 5 fiziki gerçekleşme sağlanmış olup derivasyon tüneline kazı çalışmaları ve rölekasyon yolu çalışmaları devam etmektedir. 

SULAMA ŞEBEKESİ İHALESİ SÖZÜ 2020’DE

Temelden yüksekliği 124 metre ve 297 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip Koçali Barajı ile 187.070 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Adıyaman şehir merkezine yıllık 32 milyon m3 içme suyu sağlayacaktır. Baraj inşaatı devam etmekte olup, yüzde 43 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Baraj gövde dolgusunun 2021 yılında tamamlanarak suyun tutulması hedeflenmektedir. Sulama şebekesinin inşaat ihalesinin ise 2020 yılında yapılması hedeflenmektedir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz