CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere Adıyaman’ı yakından ilgilendiren GAP Kalkınma İdaresi’nin bağlı olduğu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2020 Plan ve Bütçe görüşmelerinde konuştu. Adıyaman’ın yıllardır beklediği GAP yatırımlarının 2018 yılına ait bölümünün, henüz başlamadığını açıkladı. Bakan Mustafa Varank’a “Bebek 1, Bebek 2 sulama projelerinin hayata geçeceği her seçim döneminde hem iktidar yetkilileri hem de siyaset çevreleri tarafından söylenir fakat Adıyaman halkı bu projeleri bir türlü göremedi, beklentisi hiç karşılanmadı, Hükûmet bu konuda sınıfta kaldı.” dedi.

2014-2018 yılı GAP Eylem Planı içinde, 2018 yılı projelerinin tamamlanma yılı olarak belirlenmişti fakat Sayıştay Raporları’na yansıyan bilgilere göre, bitirilmesi bir yana 2018’e ait projelere başlanmadı bile.

Milletvekili Av. Tutdere’nin konuşmasından başlıklar şöyle;

Projelerin Yüzde 20’si Başlamadi

2014-2018 GAP Eylem Planı’nda GAP için 2018 yılı projelerin tamamlanma yılı olarak, hedef yılı olarak seçilmişti. Ancak 2019 Sayıştay Raporlarına baktığımızda, 2018 yılında GAP Eylem Planı’ndaki projelerin değil tamamlanmak, büyük büyük bir kısmına henüz başlanmadığını görmekteyiz. Sayıştay raporlarına göre GAP Eylem Planı’ndaki projelerin yüzde 20’sine hiç başlanmamış, yüzde 40’ında ise işler tamamlanamamıştır. Dolayısıyla 2018 yılı hedef yılı seçilmiş olmasına rağmen iktidarınız döneminde bu projelere maalesef yeterli kaynak aktarılmamıştır.

“Sulama projeleri 22 yildir erteleniyor”

Özellikle GAP Eylem Planı kapsamında seçim bölgem olan Adıyaman’da da birtakım projeler bugüne kadar maalesef hayata geçirilememiş dolayısıyla ilimizin, ilçelerimizin kalkınması da gecikmiştir. Bunların en başında, Kâhta Sulama Projesi, 1997 yılından beri proje kapsamında olmasına rağmen bugüne kadar bitirilememiş, bitirme yılı da 2023’e ertelenmiş gibi gözüküyor. Göksu- Araban su depolama ve sulama hattı aynı şekilde bugüne kadar tamamlanamamıştır. Koçali Barajı inşaatına başlanmış ancak ödenek yetersizliği nedeniyle bugün işler durma noktasına gelmiştir. Gömükan Barajı normalde 2019 yılında bitirilecekti ancak inşaatına dahi henüz başlanmadı. Besni depolama ve sulama projesi keza aynı akıbeti yaşıyor, burada da çalışmalar yoktur ve henüz başlanmamıştır. Bebek 1, Bebek 2 sulama projeleri, bunlarda da aynı şekilde projeleri daha yapılamamıştır. Yıllardır iktidar tarafından sürekli konuşulur, her seçim döneminde defalarca hem iktidar yetkilileri tarafından hem de siyaset çevreleri tarafından söylenir “Bebek 1’i, Bebek 2’yi hayata geçireceğiz, Adıyaman topraklarını suyla buluşturacağız.” diye ancak bütün köylüler, Adıyaman halkı yıllardır bu beklentiyi bir türlü göremedi, bu halkın beklentisi karşılanmadı, Hükûmet bu konuda sınıfta kaldı.

“Recep içme suyu hatti’na ayrilan bütçe bin tl, yani bitmesi için 136 bin yil beklemeliyiz”

Recep içme suyu hattı, evet, Kâhta ilçemizin içme suyu ihtiyacını karşılayacaktı, onda da bugüne kadar bir gelişme yok. Geçen yıl Cumhurbaşkanlığı yatırım programına baktığımızda sadece bu proje için bin TL ayrılmış, gerçekten çok komik bir rakam. Eğer bu ödenekle bu projenin yapılması hesap edilirse yaklaşık yüz otuz altı bin yıl beklemek gerekecek. Bu da artık ne olacak, ayrı bir mesele.

Tarimda Kullanilan Elektrik Indirimi Bir Tek Adiyaman’da Uygulanmiyor

Adıyaman GAP kapsamındaki iller arasında 9 ilden bir tanesi ancak diğer iller ihmal edildi, Adıyaman tamamen yok sayıldı. Şu anda mesela Şanlıurfa’da ve diğer illerde bu tarımda kullanılan elektriklerde destek indirimi var ancak Adıyaman çiftçisi bu destekten istifade edemiyor.

“56 yerleşim birimimizi gap’a feda ettik, karşiliği ise bir hiç”

Adıyaman GAP’a gerçekten çok büyük fedakârlık yapan bir ilimiz. Bir ilçesinin 56’ya yakın yerleşim birimini Atatürk Barajı göl sularına feda etmiş bir ilimiz. Etrafı sularla çevrili ancak bu GAP kapsamındaki projeler tamamlanamadığı için ne Atatürk Baraj suyundan istifade edebiliyoruz ne de diğer yatırımlar konusunda herhangi bir gelişme olmadı.

“31 bin eser müze deposunda battaniyeler altinda bekliyor”

GAP Eylem Planı’nda Panorama Müzemiz vardı. Adıyaman’da yaklaşık 31 bin eser şu anda depolarda battaniyelerin altında bekliyor. Aslında müzenin yapılması eğer bir an evvel gerçekleşse belki oradaki eserlerin turizme kazandırılması ilimizin ekonomisini de ciddi anlamda kalkındıracaktır ve bu konuda oranın kalkınmasına katkısı olacaktır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz