“Türkiye’de Birlik İslam Kardeşliğiyle Mümkündür”

  0
  79

  Camiler ve Din Görevlileri Haftasında açıklama yapan Diyanet Sen Denetleme Kurulu Başkanı ve Adıyaman Şube Başkanı Emin Çil, “Türkiye’de birlik sadece ve sadece din kardeşliği ile mümkündür” dedi.

  Camiler ve din Görevlileri haftası münasebetiyle üyeleriyle bir araya gelen Diyanet Sen Denetleme Kurulu Başkanı ve Adıyaman Şube Başkanı Emin Çil,“Ahlaki yapının ilk öğreticisi Kur’an-ı Kerimdir. Bu yapının işlemesini sağlayanlar da din görevlileridir. Bugün ayrılıklarla ülkemiz parçalanmak isteniyor. Birlik olma ruhuna kastetmek isteniyor. Birliğin, dirliğin tek yolu İslam Kardeşliğidir” diye konuştu.
  Çil, son zamanlarda yaşanan olaylara ilişkin yaptığı degerlendirmede, “Osmanlıdan günümüze her zaman Birliğe kasteden birileri olmuştur. Osmanlı Döneminde sağlam irade ve imanla bu saldırıların üstesinden gelinmiştir. Bugün gelinen nokta iman zafiyetlerinin oluşmasıyla daha da hızlanmış, kardeşlik düsturunun yerini, benlik, bencillik almıştır. Teşkilatımın bütün üyeleri İslam ve kardeşlik adresinin tek çıkış yol olduğunu her defasında hatırlatmaktadır. Sahada olan kardeşlerimin bu duruşu Diyanet-Sen’e yakışan bir tutumdur. Bize yakışanı Türkiye’nin her yerinde haykıran bütün din Görevlilerine teşekkür ediyor, camiler ve din görevlileri haftalarını kutluyorum.” dedi.
  Yeni eğitim ve öğretim yılı dolayısıyla gençlere, velilere ve öğretmenlere seslenen Başkan Emin Çil, şöyle konuştu:

  “Sizler bizim geleceğimizsiniz. Geleceğin mutlu, kalkınmış ve huzurlu Türkiye’si, sizin ellerinizde şekillenecektir. Kuran eğitimi, fen ilimleri noktasında yoğun bir maratonu alnımızın akıyla geçireceksiniz. Üzerinize aldığınız bu sorumluluğun bilinciyle hareket edip derslerinize daha çok çalışarak Büyük Türkiye idealini gerçekleştireceğinize inanıyorum. Sizlere güveniyor, atacağınız her olumlu adımda yanınızda olacağımızı bilmenizi istiyorum. Ahlaki yapının temellerini aile atarken, yetiştirilen bireylerin Kur’an, Sünnet ışığında şekillenmesi önemli bir adımdır. Ahlaktan yoksun bırakılmış bireylerin bugün sözde sosyalist, leninizt, emperyalist, darvinist düşüncelere hizmet edeceği unutulmamalıdır. Allah’ın kural ve kaidelerini kendince tabiata bağlayan, bilmeyen bir gençlik yetiştirmek de, yine ahlaki eğitimle mümkündür. Ahlaki eğitim kişide vicdan, din, devlet, millet, vatan, helal, haram kavramlarını olgunlaştıran ilk öğretidir. Bu sebeple ilim Çin’de olsa bile giderim düsturuyla, ilimin Hz peygamber sav. Ahlakıyla, Hz Ömer adaletiyle, Hz Osman edebiyle, Hz Ali cesaretiyle, Hz Ebubekir sabrıyla gençlerimiz üzerinde olgunlaştırılması olmazsa olmaz kuralımız olmalıdır. Özellikle Doğu Bölgelerinde yaşanan terör olaylarına dikkat çeken Bayraktutar “orada verilen eğitim engellenmek isteniyor, öğrencilerin, öğretmenlerin ilim yuvalarında bir araya gelmeleri engellenmek isteniyor. Cahil bir toplum hayali için karanlık eller kollarını sıvıyor. Bizler zor zamanları birbirimize kenetlenerek aştık, aşmaya da devam edeceğiz”
  Kur’an kursu öğretmenlerine de seslenen Başkan Emin Çil, şunları kaydetti:

  “Fen ilimleri İslami ilimlerden ayırt edilemez. Bu ilimler iç içe geçmiş, birbirini tamamlayan bir bütündür. Öğrencilerin Kur’an eğitimleri noktasında daha donanımlı olmaları Kuran kursu öğretmenlerimizin hassas yaklaşımlarıyla mümkündür. Başarıyla, Sabırla, sebatla güzel bir eğitim- öğretim geçirmenizi temenni ediyorum. Okuyan, kendini sürekli yenileyen, konuşan, ezbercilikten uzak bireyler yetiştirmek için en önemli görev değerli öğretmenlerimize düşmektedir. Onların, her zaman olduğu gibi eğitmeye, öğretmeye, örnek olmaya ve başarmaya devam edeceğine inancım sonsuzdur. Bu başarıya ulaşmak ve korumak ise okul idaresi ve velilerimizin işbirliği ile mümkün olacaktır. 2015-2016 Eğitim-Öğretim öğrencilerimize öğretmenlerimize, eğitim yöneticilerimize, çalışanlarına ve velilerimize hayırlı olmasını diler, başarılarla dolu bir eğitim-öğretim yılı olmasını temenni ederim.”

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz