Türkiye Petrolleri’nde İş Bırakma Eylemi

  0
  116

  Türkiye Petrolleri’nin (TP) yürüttüğü faaliyetlerin başka şirketlere devri yoluyla küçültülmesine karşı yarım günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirildi.

  TP Adıyaman, Batman ve Trakya Bölge Müdürlükleri bünyesindeki sahalarda sürdürülen kuyu tamamlama ve sondaj faaliyetleri ile Ankara Genel Müdürlük’te yürütülen sismik faaliyetler ve workover işlerinin kurum dışında ve proje bazlı olarak TPIC’e devredilmesi uygulaması, Petrol-İş sendikası tarafından düzenlenen iş bırakma eylemiyle protesto edildi.

   

  TP Bölge Müdürlükleri ve Ankara Genel Müdürlük’te gerçekleştirilen eylemde, işyerlerinde basın açıklamaları yapıldı.

   

  Açıklamalarda, TP’de örgütlü Adıyaman, Batman, Trakya ve Ankara Şubelerimizin başkan, yönetici, temsilcileri yer alırken, Genel Sekreter Ahmet Kabaca Adıyaman Bölge Müdürlüğü’nde, Genel Mali Sekreter Turgut Düşova Trakya Bölge Müdürlüğü’nde, Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Mustafa Mesut Tekik Batman Bölge Müdürlüğü’nde ve Genel Yönetim Sekreter Ünal Akbulut ise Ankara Genel Müdürlüğü’nde yapılan basın açıklamalarına katıldı.

   

  Yapılan basın açıklamasında,  bu faaliyetlerin Türkiye Petrolleri bünyesinden çıkarılmasının bölge ekonomisini, istihdamını ve halkını olumsuz etkileyeceği vurgulandı.

  Ayrıca, bu adımın ülkede 1954 yılından bu yana kamu yararı ve ülke ekonomisi için faaliyet gösteren TP’nin küçültülmesi ve zayıflatılması anlamına geleceği belirtildi.

   

  Söz konusu işlerin devredilmesinin, TP’nin özelleştirilmesinin de önünü açacağının altı çizildi.

  TPAO’daki bu faaliyetlerin TPIC’e devri meselesinin ülkeye,TPAO’ya ve işçi sınıfına büyük zararlar vereceği, Türkiye’deki enerji ihtiyacının bu tür düzenlemelerle karşılanamayacağı belirtildi.

   

  Petrol-İş Sendikası olarak özelleştirmeye, taşeronlaştırmaya geçit vermemek için sonuna kadar mücadele edileceği ve Türkiye Petrolleri’nin bir kamu kuruluşu olarak kalacağı ifade edildi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz