Turizmde Hak Ettiğimiz Yerde Değiliz!

0
133

Turizmde hak ettiğini bir türlü alamayan Adıyaman, her gün yerli ve yabancı ziyaretçi konusunda kan kaybetmeye devam ediyor.

Nemrut Dağı’na, Uluslararası Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu (FIJET) İcra Kurulu’nun 2004’de aldığı bir kararla, “Turizmin Oscarı” olarak nitelendirilen “Altın Elma” ödülünün verilmesinin üzerinden 16 yıl geçti.

Aradan geçen sürede, turizm anlamında çok önemli sayılan bu ödülü tanıtımlarda yeteri kadar kullanamayan Adıyaman, sahip olduğu bu ödülü uzun süre bir depoda sakladıktan sonra şimdi de müzede sergilemeye başladı.

FIJET’in turizmi geliştiren organizasyon, ülke, bölge, kent ve kişilere 1971’den beri verdiği “Altın Elma” ödülüne, 2004’de uygun görülen Nemrut Dağının herhangi bir maketinin ya da “Altın Elma” ödülünün şehrin belli bölgelerinde simgeleyen eserlerin olmamasına tepki gösteren Adıyamanlılar, bu değerin şehrin tanıtımında yeterince kullanılmadığını dile getirdi.

“Turizmin Oscarı” olarak nitelendirilen ödülün, Türkiye’de daha önce 1984’de “Antalya Kaleiçi Düzenleme Projesi”ne, 2004’de de Nemrut Dağına verildiğini hatırlatan turizmciler ise söz konusu ödülün dünyanın neresinde verilse verilsin, o bölgede turist patlaması yaşanacağını dile getirerek, “Ancak Adıyaman’da yaprak bile yerinden kıpırdamadı.” diyerek tepki gösterdiler.

O dönem “Altın Elma” ödülü alan Adıyaman için, “Altın Elma ödülünün, dünyanın 8. harikası olarak nitelendirilen ve UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne de alınan Nemrut Dağı’na verilmesi, ülkemizin ve Adıyaman’ın tanıtımına uluslararası anlamda da önemli bir katkı sağlayacaktır.” yorumlarının yapılmasını sağlamasına rağmen aradan geçen sürede böyle bir şeyin olmadığını söyleyen Adıyamanlı turizmciler, bu konuda yetkilileri suçladılar.

“Hani Nemrut’a turist akını olacaktı?”

O dönem turizmin başında olan isimlerin, Nemrut’un turizm potansiyeline ilişkin olarak, “Altın Elma ödülünün Nemrut’a verilmesi, Nemrut’un bir turizm destinasyonu olarak kabul edilmesinde çok etkin bir rol oynayacaktır. Gelecek yıllarda Nemrut’a büyük bir turist akınının olacağı şüphesizdir.” demişlerdi. Başka il ve ülkelerde bu ödülü alan değerlere bu açıklamadaki gibi turist akınının sağlandığını da söyleyen turizmciler, Adıyamanlı yöneticilerin bu başarıyı sağlayamamalarının nedenini kendilerine sormalarını istedi.

 “Adıyaman Turizmde hak ettiğini alamıyor!”

Nemrut Dağı, Perre Antik Kenti, Cendere Köprüsü, Eski Kahta Kalesi, Arsemia, Karakuş Tepesi gibi tarihi mirasa sahip Adıyaman ve ilçelerinin her tarafı açık hava müzesi gibi olmasına rağmen plansız programsız günübirlik kararlarla yerli ve yabancı ziyaretçi konusunda hayal kırıklığı yaşamaya devam ediyor. Komşumuz Malatya, sessiz ve derinden çalışmalarla Malatya üzerinden Nemrut Dağına ziyaretçi sayısını Adıyaman’ın katbekat fazla bir sayıya kavuştururken bizler “Nemrut bizim” demeye devam ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz