Turizm’de Bir Arpa Boyu Yol Katledilemedi

  0
  63

  Adıyaman’a 2015 yıl içerisinde giriş yapan turist sayısı 2015 Temmuz istatistiklerine göre neredeyse yarı yarıya düşerken, 2014 yılı içerisinde gelen turist sayısı 185 bin 895 iken şu anki sayı ise 70-80 bin civarında görünüyor.

  1995 yılından bu yana düzenli olarak artan turist sayımız özellikle 2002 yılındaki yüzde 600’lük artış ve 2011 yılındaki yine yüzde 300 civarındaki artış ile dikkat çekerken, 2015 yılı içerisindeki düşüş turizm sektörüne büyük sekte vurmuş oldu.

  Gerek esnaf, gerekse de turizm işletmeleri büyük hayal kırıklığına uğrarken, özellikle otel sektörü çöküşe geçmiş görünüyor.

  Adıyaman’ın il ve ilçelerde tarihi, turistik, doğal ve inanç turizmi açısında hiçbir ilde olmayan güzellikler olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, “Eğer ki yerli ve yabancı turistler Adıyaman’a gelmiyorsa bunun birinci sorumlusu Adıyaman Turizm Müdürü Mahmut Ekinci’dir.” Dediler.

  Son aylarda meydana gelen terör olaylarını son ayları kapsadığını belirten vatandaşlar, Adıyaman turizminin sadece son aylar değil, son yıllarda ciddi bir düşüş meydana geldiğini ifade ettiler. Adıyaman’a eğer ki Turizm Müdürü Mustafa Ekinci’nin gereken özverili çalışma ve tanıtımının yapmış olsaydı Adıyaman Turizm merkezi olabileceğini söyleyen vatandaşlar Adıyaman Turizm Müdürü Ekinci’ye adeta ateş püskürdü.

  Konu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan vatandaşlar şunları söylediler: “Adıyaman’ın elindeki güzellikler kimse de yok. Size aklımıza gelenleri söyleyelim; Adıyaman Nemrut Dağı, Perre Antik Kenti, Karakuş Tepesi, Eski Kahta Kalesi, Cendere Köprüsü, Adıyaman Nissipi Köprüsü, Çelikhan Yüzen adalar, Sincik Tarihi doğal güzelliği, Gerger Kanyonları, Besni Ören Yerleri, Atatürk Barajı, Gölbaşı Gölü, Tut paraşüt doğal güzelliği, Adıyaman tarihi oturakçı Pazarı, Tarihi Tuz Hanı, Keleş Konağı gibi tarihi ve doğal güzelliklerinin yanından inanç turizmi açısından Samsat ilçemizde yer alan Sahabe Safvan Bin Muattal türbesi, İndere Zey köyünde yer alan Şeyh Abdurrahman Türbesi, Kahta yakınlarında bulunan Menzil, daha bir çok veli zatın yer aldığı türbeler ile vardır. Bunlar sadece bizim aklımıza gelenler, kim bilir daha nice güzelliğimiz vardır. Ancak bu zamana kadar bu değerlerimizin tanıtımı anlamında valiliğin yaptığı çalışmalar dışında turizm il müdürlüğünce ciddi bir çalışma yapılmadı. Tanıtım yapılmadan, nasıl insanlar gelsinler ilimize. Gelen turistler de çarşı merkezlerine inip alış veriş imkanı verilmiyor, organizasyonlar buna göre yapılmıyor. Esnafımız gelen turistten para kazanmadığı zaman ne anlamı kalacak gelen turistlerin. İnanın bu güzelliklerin değerini bilsek turizm tek Adıyaman’ımıza yeter.  Adıyaman’a gelen yerli ve yabancı turistlerin sadece pirin antik kente ve nemrut dağına götürülüyor. Halbuki gelen turistleri Adıyaman merkezde gezdirmelerini isterdik ama bunu yapmıyorlar. Bu nedenle de biz esnaf olarak iş yapamıyoruz ve hediyelik eşyalarımız elimizde kalıyor. Ancak yıllardan beridir asli görevi bu ile turist çekmek olan müdürden dolayı Adıyaman hep kör nokta oldu. Uluslar arası turizm acentalarının sahipleri sıkça Adıyaman’a davet edilmeli, Adıyaman hakkında güzel bilgilendirmeler yapılmalıdır. Üniversite’de Türkiye’nin her yerinden davet edilecek turizmcilerle paneller düzenlenmeli, fikir alış verişinde bulunulmalı, bu güzellikle onlara aktarılmalı gibi daha bir çok tanıtım, bilgilendirme yapılacak turizm canlansın artık Adıyaman’da. Bunu yapacak tek isim de turizm müdürü Mustafa Ekinci’dir.” Dediler.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz