Turanlı, Kırsal Kankınma Hibeleri Ve Kuraklık Sorununa Değindi

  0
  429

  Kahta Ziraat Odası Başkanı Rüştü Turanlı, çiftçileri Tarım Bakanlığı Kırsal Kalkınma Hibeleri ile ilgili uyarırken, kuraklığın ciddi bir tehdit haline gelmek üzere olduğunu söyledi.
  Kahta Ziraat Odası Başkanı Rüştü Turanlı, çiftçilerin Tarım Bakanlığı Kırsal Kalkınma Hibeleri ile ilgili son başvuru gününü kaçırmamaları konusunda uyardı. Son günün 27 Ocak 2014 olduğunu söyleyen Turanlı, yüzde elli hibe verilecek olan program ile ilgili proje hazırlamayan çiftçilerin en kısa zamanda projelerini hazırlayıp Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne başvurmaları gerektiğini ifade etti.
  Yaşanan kuraklığa da değinen Ziraat Odası Başkanı Turanlı, yağışların olmaması nedeniyle ekinlerin alarm vermeye başladığını vurguladı. İlçenin her yerinde yağmur duası yapıldığını söyleyen Turanlı, “Çiftçilerimizden ve köy muhtarlarımızdan aldığımız bilgiye göre şu anda yüzde 20 seviyesinde bir zararla görülmekte. Eğer yağışlar bu hafta da gelmezse zarar yüzde 50 seviyelerine çıkacak. Birçok yerde ekinler sararmaya başladı. Meteorolojinin verilerine göre hafta içinde yağış bekleniyor. Eğer yağış olursa ekinlere az da olsa faydası olacaktır. Fakat bu yağış kısa sürerse çiftçilerimiz ciddi zarara uğrar. Hepimiz yağışların gelmesi için dua ediyoruz” dedi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz