Tüfenkçi: “Adıyaman’a Demiryolu Gelmesinin Takipçisi Olacağım

  0
  120

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Adıyaman’a demiryolunun gelmesi için özel olarak çalışacağını bildirdi.

   

  Bakan Tüfenkçi, valilikte yaptığı açıklamada, Adıyaman’ın dayılarının memlketi olduğunu ve kendilerini Adıyamanlı olarak hissettiklerini söyledi.

   

  Adıyaman ile iç içe olduklarını anlatan Tüfenkçi, Adıyaman’ın sorunları ve sıkıntılarını bu nedenle kendi sıkıntıları olarak gördüklerini dile getirdi.

   

  Cazibe merkezi bakımından Adıyaman’ın özellikle bölge illeri ile bir grup oluşturulması için çalışmalar yaptıklarını aktaran Tüfenkçi, “Bu anlamda sanayici, iş adamları ve oda başkanları ile akşam bu illerde hangi sektörler öne çıkması için, hangi sektörlerin öne alınması gerekir, hangi yönleri zayf, hangi yönleri güçlü bunları ele alacağız. Cazibe merkezlerinin daha rantabıl olması noktasında ve biran evvel işlevsel olması noktasında bunları konuşup, tartışacağız. Buradan çıkacak sonuçları da bakanlar kurulumuzda değerlendireceğiz” dedi.

   

  Adıyaman’ın Önü Açık

   

  Ekonomik anlamda Adıyaman’ın önünün açık olduğunu belirten Tüfenkçi, şöyle devam etti:

   

  “Gerek ithalat-ihracaat rakamları, gerek ilde açılan şirket sayısı, gerekse esnafların açılan-kapanan sayısına baktığımızda Adıyaman ekonomisinin birçok kişinin iddiasına değil, gerçekten büyüdüğünü görüyoruz. Valimizin yapmış olduğu sunumda da biz bunu net olarak görüyoruz. Gerek kamu yatırımlarının ile yansıması, 2002’de 68. sıradayken, şimdi 26. sırada. Bu şunu gösteriyor, Adıyaman kamu yatırımları noktasında hiçbir ilden geri olmayıp, aksine daha da iyi olduğunu görüyoruz”

   

  Adıyaman’da Sulama Çok Önemli

   

  Adıyaman’da sulamanın çok önemli olduğunun altını çizen Tüfenkçi, “Tarım sanayi ile birlikte çok önemli. Tarım bütün sektörler arasında stratejik bir üründür. Bu alanın boş bırakılmasına gönlümüz razı olmaz. Tarımsal teşvikler noktasında da hükümet olarak önümüzdeki hafta başbakanımız ile birlikte bir değerlendirme toplantısı düzenleyeceğiz. Adıyaman’ın sulanması noktasında barajlar, inşaatı yapılan ve ihalesi yapılan barajlar tamamlandığında Adıyaman’ın çok farklı bir il olacağını herhalde bilmeyen yok” dedi.

   

  Sanayileşme Önemli

   

  Adıyaman’ın genç nüfusla birlikte sanayileşmesinin önemli olduğuna işaret eden Tüfenkçi, şunları kaydetti:

   

  “Genç nüfusla beraber buranın sanayileşmesinin bölgeye katacağı katma değer, çok önemli. Burada tekstilde ciddi anlamda bir alt yapı var. Bunun markalaşarak ilerlemesi açısından neler yapabiliriz, bunu şimdiden planlamak lazım”

   

  Mermer İhtisas Sanayisinin Kurulması Gerek

   

  Mermer ihtisas sanayisinin kurulması gerektiğini belirten Tüfenkçi, “Mermer ihtisas sanayisinin burada kurulup, mermerin işlenmesi ve mermerdeki katma değeri artıracak sektörlerle beraber öne çıkarabilir miyiz bunu konuşmak lazım” dedi.

  Adıyaman’ın Demiryoluna Ylaşımı Çalışmak Lazım

   

  Adıyaman’ın demiryoluna da değinen Tüfenkçi, “Yine Adıyaman’ın demiryoluna ulaşımını sağlamak ve kolaylaştırılması esasında Adıyaman sanayisinin lojistik alt yapısının tamamlanması açısından elzem görünüyor. İnşallah Ankara’da özel olarak ilgilenip, bakanımıza ileteceğiz. Biran evvel bu projenin hayat bulması noktasında gayretkar olacağız” dedi.

   

  Esnaflarımızın Sıkıntılarını Dinleyeceğiz

   

  Adıyaman’da sadece sanayicilerle biraraya gelmeyeceklerini aktaran Tüfenkçi, “Esnaflarımızla da biraraya geleceğiz. Esnaflarımızın özellikle yeni şartlara uyum noktasında hangi desteklerle neler yapılabilir, esnaflarımızın üzerindeki yükleri nasıl azaltabilirz bununla ilgili Adıyaman esnafı ile biraraya geleceğiz. Onların sorunlarını ve taleplerini dinleyeceğiz. Bu noktada atılması gereken adımlar varsa hayata geçireceğiz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz