Tarıma Dayalı Yatırımlara Yüzde 50 Hibe Desteği

  0
  528

  Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı çerçevesinde tarıma dayalı yatırımların desteklenmesi hakkında tebliğ, 14 Aralık 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
  Besni Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Kosekul, hibe desteğinden yararlanmak isteyenlerin 27 Ocak 2014 tarihine kadar başvuruların yapılabileceğini kaydetti. Mehmet Köseoğlu, ekonomik yatırımları destekleme programı kapsamında gerçek kişilere 300 bin TL, tüzel kişiliklere ise 800 bin TL hibeye esas tutar olmak üzere yüzde 50 oranında hibe desteği sağlanacağını ifade etti.
  Ekonomik yatırımları destekleme programı kapsamında hibe desteğinden faydalanacak projeler hakkında açıklamalarda bulunan Kösekul, “Tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik yeni tesislerin yapımı, mevcut faal olan veya olmayan tesislerin kapasite artırımı ve teknoloji yenilenmesi, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, alternatif enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımı, Tebliğ kapsamında bulunan konularla ilgili tarımsal faaliyetlere yönelik yapılmış veya yapılacak tesislerde kullanılmak üzere, alternatif enerji kaynaklarından jeotermal, biyogaz, güneş ve rüzgar enerjisi üretim tesislerinin yapımı, koyun, keçi ve manda konularında sabit yatırım projeleri, hibe desteği kapsamında değerlendirilecektir.
  Bu Tebliğ kapsamında tarımsal ürünlerin üretimine yönelik bir hibe desteği verilmez. Tarımsal ürünlerin işlenmesi kapsamında, başka bir yatırım tesisinde ilk işlemesi yapılan mamul ürünün ikincil işlenmesine ve paketlenmesine yönelik yatırım teklifleri hibe desteği kapsamında değerlendirilmez. Sert kabuklu meyveler bu madde kapsamında değildir. Un ve karma yem konularında yeni yatırım tesisi başvuruları kabul edilmez. Kütlü pamuk konusunda teknoloji yenileme ve kapasite artırımı dışındaki başvurular kabul edilmez. Tarımsal ürünlerin depolanmasına yönelik yeni tesis başvurularında sadece çelik silo ve soğuk hava deposu hibe desteği kapsamında değerlendirilir. Yatırımcılar bu Tebliğ kapsamında ekonomik yatırım konularında ülke genelinde sadece bir adet proje başvurusunda bulunabilir. Daha önce bu program ile ilgili olarak Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Çerçevesinde Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Tebliği kapsamında 6. Etap ve 7. Etap hibe desteğinden yararlanmış olan tesisler bu Tebliğ kapsamında hibe başvurusunda bulunamaz” ifadelerini kullandı.

   

  AW000118

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz