Tarihi Tuz Hanını Yerle Bir Ettiler!

0
1622

Yaklaşık iki yıl önce Adıyaman İl Özel İdare Genel Sekreterliğine atanan, yeni projelere imza atamayan ve geldiği günden beri skandallarla gündemden düşmeyen Sami Işık yüz yıllardır ayakta kalan tarihi tuz hanındaki yapıları da kepçeyle yıkımına neden olarak yeni bir skandala imza attı.

Tarihi Tuz Hanı 2004 yılında dönemin Adıyaman Valisi Halil Işık’ın girişimleri üzerine Adana Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından, korunması gereken kültür varlığı olarak tescillendi.

Tescilin ardından Tuz Hanı ve içerisinde bulunan otel de korunması gereken kültür varlığı olarak belirlenmesiyle Adıyaman’ın Tuz Hanı hikayesi başladı. Vali Işık, Tuz Hanı’nın tarihi yapısının korunarak turistik bir yapı oluşturmak için çalışmalara başlanıldığı söyleyerek, “Adıyaman şehir merkezinde bulunan Tuz Hanı’nın turizm merkezi olması için çalışmalara başlayacağız. Koruma kurulundan çıkan karar sonrası Tarih Tuz Han etrafındaki tarihi dükkanları da içerisine alacak şekilde bir turizm kompleksi oluşturmayı düşünüyoruz. Adıyaman’a gelen yerli ve yabancı turistlerin gezecekleri ve görecekleri tarihi yerlerin korunması ve hizmet vermesi için elimizden geleni yapacağız.” demişti.

Restorasyon ne demek önce onu hatırlatalım: “Eski, tarihi, otantik ve özgünlük değeri olan, önemli bir olaya ev sahipliği yapmış eserin, aslına uygun olarak, asli malzemeden, asli yapım tekniğinden ve özgünlüğünden faydalanarak, mümkün olduğu kadar az müdahale ile koruyarak onarılması.”

2004’de başlayan Tuz Hanı hikayesi, 15 yıl süren kamulaştırma sonrasında 15 Ağustos 2018’te yapılan ihale sonrası yapılan yer tesliminin ardından “SÖZDE RESTORASYON” çalışmalarına başlanılmıştı.

“SÖZDE RESTORASYON” çalışmaları başlamadan önce Adıyaman Valisi Aykut Pekmez, Milletvekili Ahmet Aydın ve protokol üyeleri Tuz Hanı’nı ziyareti etmişti.

  • BU NASIL RESTORASYON?

Tarihi Tuz Hanı’nda yüz yıllara meydan okuyarak ayakta kalan yapı, fiziki müdahale yasak olmasına rağmen iş makinalarıyla yapılan çalışmalar esnasında ne yazık ki yıkıldı.

Vali Pekmez, tarihi tuz hanında yaptığı son incelemelerde daha önceki incelemelerinde var olan ancak yıkılan kemerlerin akıbetini neden yetkililere sormadı?

Restorasyon yapılması için ihaleyi hazırlayan Özel İdare Genel Sekreterliği yaklaşık maliyeti hazırlarken kepçeyle yıkım yapılacaksa poza neden bu kadar yüksek yıkım bedeli belirlediler?

Tuz Hanı çevresindeki esnafların şahit olduğu, kepçe ile yapılan çalışmalarda, tarihi yapının büyük çoğunluğunun yıkıldığı tekrar yapılacak incelemede daha da NET görülecektir.

Restorasyon öncesi fotoğraflar ile şimdiki haline bakıldığında yapılan tahribatın, yıkımın, tarihin katledilişinin boyutu ortaya çıkacaktır.

Neden Tuz Hanı restorasyon işi sırasında yüz yıllardır ayakta kalan yapı için gerekli hassasiyet neden gösterilmedi?

Çevre illerde yapılan ve yöreye hem turizm hem de ticaret anlamında katkılar sağlayan GERÇEK RESTORASYON örnekleri neden ilimizde yapılan bu restorasyonda dikkate alınmadı?

Tarihi yapıda gerçekleştirilen sorumsuzca çalışmalar için yetkililer hakkında gerekli işlem yapılacak mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz