Tarihi Cendere Köprüsü Çöpten Geçilmiyor

  0
  88

  Kahta İlçesine 20 kilometre mesafedeki Kahta Çayı üzerinde kurulan ve halen kullanılmakta olan en eski köprülerden biri olan tarihi Cendere Köprüsü çöpten geçilmiyor.

  Romalılar tarafından yapılan ikinci geniş kemerli bir köprü olan ve her biri 10 ton ağırlığındaki 92 taştan yapılan Cendere Köprüsü yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor.

  Bu tarihi Cendere Köprüsü bitişiğinde oluşturulan çöplük, inekler ve diğer hayvanların uğrak yeri oldu.

  Piknikçiler veya oradaki işletmeciler tarafından köprünün yanı başına atılan pet şişeleri, yemek artıkları mangal külleri, poşetler ve çeşitli atıklar burayı çöp deposuna dönüştürdü.

  Köprüyü görmeye gelen turistler ve pikniğe gelen vatandaşlar çöplüğe dönen tarihi köprünün çevresinin bir an önce temizlenmesini istediler.

  Ziyaretçiler köprünün yakınlarına çöp atılmaması için ilgili kurumların önlem alması gerektiğini belirttiler.

  Köprüyü görmeye gelen duyarlı bazı vatandaşlar, köprünün bu haline tepki gösterdiler.

  Vatandaşlar, “Ortalığa atılan çöplerle burada resmen bir çöplük oluşmuş. Tarihe bu kadar saygısızlığın yapılamaz. Yetkililer burayı görmüyor mu? Resmiyette bu köprünün çevresi sit alanıdır. Bu alana bir izmarit bile atılamaz. Ama bakınız çöp adına ne isterseniz o var. Utanç verici bir tablo mevcut. Yetkilileri buraya gereken önemi vermeye davet ediyoruz” diye konuştular.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz