Tanrıların Tahtı Nemrut, Çiğköfte Festivaline Hazırlanıyor

  0
  86

  Kommagene Krallığının günümüze kalan en önemli eserlerinden olan 2206 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı, Temmuz ayının son haftası yapılacak olan Çiğköfte Festivaline hazırlanıyor.

  Adıyaman Valiliği öncülüğünde, İstanbul’da faaliyet gösteren (Çiğköfteciler Derneği) ÇİĞDER tarafından Nemrut Dağında Çiğköfte Festivali yapılacak.

  ÇİĞDER Başkanı Ömer Turan Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’ı makamında ziyaret ederek, Temmuz ayında yapılacak Çiğköfte Festivali ile ilgili bir değerlendirme toplantısı yaparak etkinliğin yol haritasını belirleyip, fikir alışverişinde bulundular.

  Adıyaman’ın zengin tarihi ve kültürü ile marka olmuş ürünlerini tanıtmaya yönelik çalışmalara devam edildiğini belirten Vali Mahmut Demirtaş, “Temmuz ayının son haftası ilimiz çok önemli bir festivale ev sahipliği yapacak. Merkezi İstanbul’da bulunan ÇİĞDER ile birlikte 2206 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağında çiğköfte festivali düzenleyeceğiz. İlimizde bir ilk olacak festivalle birlikte tüm katılımcılara Adıyaman’ın markası ve vazgeçilmez damak tadı olan çiğköfte ikram edilecek. Tüm katılımcılar 2206 metre yüksekliğinde Nemrut Dağında güneşin batışı eşliğinde çiğköftenin tadına varacak. İlimizdeki değerleri kazanca dönüştürme noktasında bu tür etkinliklere bir bütün olarak bakıyoruz. Bu festivalle amacımız, sahip olduğumuz kültürel değerlerin yanı sıra, marka olmuş ürünlerimizi tanıtmaktır. Doğu-batı medeniyetlerini sentezleyen Kommagene Uygarlığının en ihtişamlı eseri Nemrut Dağında düzenlenecek Festivalin en iyi şekilde gerçekleşmesi için tüm ayrıntıları detaylı olarak görüştük”dedi.

  ÇİĞDER Başkanı Ömer Turan ve Yönetim Kurulu Üyelerinin Vali Mahmut Demirtaş’ı makamında ziyaret ederek, festival hazırlıkları ile ilgili yaptıkları görüşmede, Vali Yardımcısı Levent Öztin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hacı Daştan’da hazır bulundu.

  cigkofte_festival_m

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz