SPOR-DER Futbol Turnuvası Başlıyor

  0
  63

  Adıyaman’da faaliyet gösteren SPOR-DER tarafından hazırlık çalışmaları tamamlanan ‘Futbol Turnuvası’ start alıyor.

  Adıyaman’da futbolun daha çok kesim tarafından sevilmesi amacıyla düzenlenecek olan futbol turnuvalarının ilki 3 Mayıs Cumartesi günü Altınşehir Mansur Yardımcı futbol sahasında saat 19.30’da başlayacak. Dernek yönetimi adına konu ile ilgili bir açıklama yapan SPOR-DER Başkanı Nuri Sever, ücretsiz izlenebilecek açılış maçına ve diğer bütün maçlara tüm Adıyamanlıları davet etti.

  Turnuva programı ve karşılaşma takviminin derneğin internet sitesi olan www.adiyamansporder.com adresinden takip edilebileceğini de belirten Sever, “SPOR-DER olarak bu turnuvayı düzenlemeye karar verdiğimizde ilk iş olarak işin uzmanlarından İrfan Turan başkanlığında, Mehmet Şahin, Faruk Dursun, Naif Dönek ve İsmet Gülbağlar’dan oluşan bir tertip komitesi oluşturduk. Tertip komitemizin de katkılarıyla benzer turnuvalarda herkesin yararlanabileceği turnuva kriterlerini hazırladık ve yayınladık. Bu turnuvayla ilgili hedef kitlemiz, aktif sporculuk hayatını noktalamış profesyonel veya amatör herhangi bir kulüpte yarışmacı pozisyonu kalmamış veya olmayan 34 yaşın üzerindeki bireyler. Başlarken katılacak takım sayısıyla ilgili ön görümüz 10 takım civarıydı. Yanılmadık. Fakat müracaat sürecinde şunu gözlemledik ki kriterlerde biraz esnek davransak örneğin yaş tahdidini biraz aşağı çeksek katılım 3 katına çıkacak. Bunu yapmadık.  Çünkü bu turnuvadaki amacımız çok insana spor yaptırmaktan ziyade aktif sporculuk hayatı bitmiş veya olmayan belli bir yaşın üstündeki insanlarımızı sahalara çekmek idi. Turnuvamıza 9 takım evraklarını teslim ederek katılmaya hak kazandı. En az oynayan takım 3 maç olmak üzere toplamda 20 maç oynanacak. Bu tabloda 34-39 yaş arası 70 civarı 38 yaşın üzerinde yaklaşık 140 olmak üzere toplamda 210 civarı insanımızı en azından turnuva boyunca sahalara çekmiş olacağız. Bunu önemsiyoruz. Futbolun fiziksel olarak insanların en üst noktada olduğu 18-35 yaş arası bireylere mahsus ve kazanmanın mutlak hedef olduğu bir oyun olmadığını bir kez daha hatırlatmış olacağız. Bu anlamda yaş tahdidi ile beraber zayıf takımları zor durumlara sokan atılan-yenilen gol âdetine göre hesaplanan genel averaj kuralı ile gol kralına verilen ödülü kaldırdık. Derece yapan takımlarla beraber turnuvanın en centilmen takım ve en centilmen sporcusuna ek olarak en sempatik takım ve en sempatik sporcu ödüllerini de koyduk ve bütün katılımcı takımlara katılım plaketi vermeyi kararlaştırdık. Böyle turnuvalarda asıl amaç, en iyi takımları belirlemek veya en iyi futbolcuları keşfetmek değil. Temel gaye, futbol vasıtasıyla insanlarımızın fiziksel aktivite ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak. Bir araya gelmelerine, beraber hareket etmelerine, eğlenip hoşça vakit geçirmelerine, dostlukların, arkadaşlıkların gelişmesine, pekişmesine vesile olmak. Katılımcılarımızın bu hususta gerekli duyarlılığı göstereceğini umuyoruz ve hakemlerimizden kararlarında bu noktayı göz ardı etmemelerini de rica edeceğiz. Umarız herkesin keyif alacağı bir turnuva olur” dedi.

  “SPOR-DER olarak ilimizi en güzel şekilde temsil etmeye çalışıyoruz”

  Geçtiğimiz günlerde Antalya’da düzenlenen Veteranlar Futbol Turnuvasında ilimizi temsil eden SPOR-DER üyelerine teşekkür de eden Başkan Sever, “Ayrıca Antalya’da 17–20 Nisan tarihleri arasında yapılan 4’ü Avrupa’dan 24’ü Türkiye’den 28 takımın katıldığı ‘3. Uluslar Arası Atatürk Bahar Veteranlar Futbol Turnuvası’na ilimizi temsilen derneğimiz davet edilmişti. Takımımız sportif anlamda beklentilerimizin gerisinde kalsa da kafilemizin diğer hususlarda ilimizi layıkıyla temsil ettiği kanaatindeyiz. Ödül töreninde sunucular tarafından bütün katılımcıların huzurunda en fazla iltifat ekibimize yani ilimize yapılmıştır. Diğer katılımcılar bu iltifatları alkışlarıyla desteklemiş ve onaylamıştır. Bunlara ek olarak organizasyona ev sahipliği yapanların önümüzdeki yıl yapılacak organizasyonun tertip komitesinde Adıyaman’dan iki üyeyi görmek istediklerini iletmeleri ilimizin bu turnuvada başarıyla temsil edildiğinin sonuçlarıdır diye düşünmekteyiz. Bizi temsil eden kafilemize ve katkı sunan herkese derneğimiz adına teşekkür ediyoruz” şeklinde konuşarak sözlerini tamamladı.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz